Dobry kredyt na Święta w 5 krokach!

2009-11-27 09:42:20

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia-coraz więcej myśli krąży wokół prezentów, zakupów i… kredytów. Coraz częściej okres świąteczny jest poprzedzony szukaniem najlepszego kredytu gotówkowego. Szybko, nie zawsze tanio, na dowolny cel-oto krótka charakterystyka tego rodzaju pożyczek. Zaciągamy ich coraz więcej a banki prześcigają się w oferowaniu kredytów w różnych opakowaniach: kredyt na wakacje, kredyt na szkolna wyprawkę, itp. Teraz przyszedł czas na kredyty świąteczne. W związku z tym przedstawiam dziś 5 kroków do dobrego kredytu na Święta!

  1. Sprawdź najpierw swój bank
 
Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki na świąteczne zakupy to najpierw sprawdź możliwość uzyskania kredytu w banku, w którym posiadasz konto osobiste. Bank znając historię wpływów na to konto może przygotować specjalną ofertę kredytu gotówkowego albo debetu w koncie (kredyt odnawialny-więcej na ten temat znajdziesz tutaj>>). W ten sposób szybko i czasami taniej niż w innym banku uzyskasz dodatkowe pieniądze na dowolny cel.
 
Sprawdź również czy nie możesz uzyskać kredytu na Święta online czyli bez wychodzenia z domu. To w niektórych bankach również jest możliwe. Sprawdź nasz raport na ten temat!
  1. Karta kredytowa też pomoże
Nie tylko tradycyjny kredyt gotówkowy może być źródłem pieniędzy na świąteczne szaleństwa. Karta kredytowa może być tutaj również pomocna i bardzo wygodna. Coraz więcej „plastikowych pieniędzy” znajduje się w naszych portfelach. Pamiętaj jednak, że karta służy przede wszystkim do płacenia bezgotówkowego. Wtedy możesz przez kilkanaście lub kilkadziesiąt dni (tyle trwa okres bezodsetkowy) korzystać z darmowego kredytu. Jeśli jednak wyciągniesz pieniądze z karty kredytowej (np. wypłacając je z bankomatu) to od razu zapłacisz prowizję oraz uruchomisz kredyt-odsetki od wypłaconej kwoty będą naliczane automatycznie od daty wypłaty gotówki.
 
O tym jak posługiwać się kartą kredytową piszemy

tutaj>>

 

 
  1. Jeśli kredyt gotówkowy to tylko w PLN
Kredyt na Święta zaciągany jest z reguły na krótki okres-12 miesięcy lub maksymalnie kilku lat. Dlatego moim zdaniem nie ma sensu szukania pożyczki gotówkowej w innej walucie niż złoty. Tak krótki okres spłaty kredytu gotówkowego zwiększa ryzyko tego, że nagły wzrostu kursu euro albo innej waluty sprawi, że do spłaty będziesz miał 2 razy więcej kredytu niż zaciągnąłeś.
 
 

Odwiedź nasz serwis poświęcony kredytom na Święta i dowiedz się o nich więcej

 

  1. Nie kupuj niepotrzebnych ubezpieczeń
Banki coraz częściej stosują tzw. cross selling czyli sprzedaż krzyżową. Co to takiego? Polega ona na sprzedaży wraz z kredytem gotówkowym albo kartą kredytową dodatkowo np. konta lub ubezpieczenia (na życie, od utraty pracy itp.). Wnioskowanie o szybki kredyt, tym bardziej w okresie światecznym sprzyja sprzedaży takich często niepotrzebnych produktów. Uważaj więc i sprawdzaj dokładnie ile taki „ekstra” produkt będzie Ciebie kosztował. Jeśli go nie potrzebujesz to go nie kupuj. Założę się, że większość z Was ma już jakieś ubezpieczenia i dublowanie ich przy kolejnym produkcie bankowym nie ma sensu. Chyba, że bank po prostu obowiązkowo wymaga kupna takiego produktu...
  1. Sprawdź jakie są warunki wcześniejszej spłaty
Święta, święta i po świętach… a kredyt, który został zaciągnięty, by je sfinansować trzeba spłacać. Nowy rok to często wypłata ekstra bonusów, premii więc może się okazać, że kredyt będziesz chciał spłacić wcześniej. Przed zaciągnięciem pożyczki na Święta sprawdź więc jakie są zasady jej wcześniejszej spłaty-na szczęście zgodnie ustawą o kredycie konsumenckim każdy kredyt do kwoty 80 tys. zł można spłacić bez żadnych dodatkowych kosztów. Banki nie mogą po prostu od takiego kredytu pobierać prowizji za wcześniejsza spłatę.
 
Bez problemu spłacisz również kartę kredytową. Możesz to zrobić w każdej chwili bez dodatkowych opłat a jeśli zrobisz to przed końcem okresu bezodsetkowego to okaże się, że taki kredyt na Święta nic Ciebie nie kosztował.
 
Chcesz podyskutować o bankach i ich ofercie? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam