Będziemy kupować mieszkania bezpieczniej? Weszła w życie ustawa deweloperska.

2012-04-30 12:24:57

Od wczoraj, czyli 29 kwietnia 2012 roku, wszyscy zainteresowani zakupem domu lub mieszkania mogą czuć się bezpieczniej. Od tego dnia bowiem zaczęły obowiązywać nowe przepisy tzw. ustawy deweloperskiej, która na nowo określa prawa i obowiązki nabywających jak i sprzedających nowo budowane nieruchomości.

Głównym celem ustawy deweloperskiej jest wprowadzenie środków zabezpieczających interesy osób prywatnych podczas dokonywania transakcji na rynku nieruchomości. Obowiązujące od wczoraj przepisy funkcję tą będą pełnić przy wykorzystaniu trzech różnych narzędzi. Pierwszy dotyczy umowy deweloperskiej, czyli umowy zawieranej między nabywcą a deweloperem określającej dokładny opis inwestycji, tryb i warunki budowy lokalu a także termin przeniesienia prawa własności na kupującego. Od tej chwili wszystkie takie umowy muszą być zawierane w formie aktu notarialnego, co w znaczący sposób zwiększa możliwości dochodzenia swoich praw od dewelopera w przypadku, gdy ten nie wywiązuje się z podpisanej umowy w należyty sposób.

Kolejne zabezpieczenie to konieczność przygotowywania przez dewelopera prospektu informacyjnego. Jest to dokument zawierający dokładne informacje na temat dewelopera, jego sytuacji prawno-finansowej, realizowanym przedsięwzięciu inwestycyjnym oraz o lokalu będącym przedmiotem sprzedaży.

Deweloper będzie musiał zawrzeć w nim także informacje z publicznie dostępnych dokumentów dotyczące przewidzianych inwestycji w promieniu 1 km (czyli np. budowa dróg, oczyszczalni ścieków, spalarni śmieci itp.). Głównym celem prospektu jest umożliwienie kupującemu zapoznanie się z wszystkimi informacjami dotyczącymi inwestycji po to, aby ten mógł je ocenić pod kątem występującego ryzyka a sama decyzja o zakupie była podjęta w pełni świadomie.

Ostatnia rzecz to obowiązkowy mieszkaniowy rachunek powierniczy, który ma chronić pieniądze klientów wpłacone na rzecz dewelopera. Polega to na tym, że osoba zainteresowana kupnem mieszkania dokonuje wpłaty środków pieniężnych nie na konto dewelopera, a na konto banku powiernika. Ten z kolei dopiero po sprawdzeniu na jakim etapie znajduje się inwestycja przelewa pieniądze z rachunku powierniczego do dewelopera.

Rachunki powiernicze mogą być prowadzone w formie otwartej lub zamkniętej. Różnica polega na ilości wypłat zdeponowanych środków na tych rachunkach. W przypadku rachunku otwartego wypłaty następują zgodnie z harmonogramem przedsięwzięcia deweloperskiego określonego w umowie, a w przypadku rachunku zamkniętego wypłata dokonywana jest jednorazowo po przedstawieniu aktu notarialnego umowy przenoszącym na klienta prawo własności mieszkania.

Rozpoczęcie obowiązywania przepisów tzw. ustawy deweloperskiej w znaczący sposób zwiększy bezpieczeństwo osób planujących zakup domu lub mieszkania. Dzięki nowym zapisom będą oni lepiej chronieni. Nie chodzi tu tylko o notarialną formę umowy deweloperskiej, ale także o łatwiejszy dostęp do informacji nt. dewelopera oraz przede wszystkim lepszą ochronę pieniędzy przeznaczonych na zakup nieruchomości. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl