Jak radzić sobie z długami kredytowymi?

2015-05-28 17:15:22

Gdy zaciągamy kredyty, szczególnie długookresowe, nie myślimy, że nasza dobra sytuacja finansowa może się zmienić. Los jednak lubi płatać figle i każdemu może przytrafić się coś, co zachwieje domowym budżetem, a wtedy pojawiają się problemy. Sprawdźmy, jak radzić sobie z długami kredytowymi.

W długi łatwiej wpaść, niż z nich wyjść, co nie oznacza, że nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim należy przestać się zadłużać jeszcze bardziej. Największy błąd to zaciąganie kolejnych kredytów i pożyczek, by spłacić pozostałe. W rezultacie narasta tylko spirala zadłużenia, a nasza sytuacja finansowa wcale się nie poprawia. W końcu dochodzi do tego, że już nikt nie chce nam pożyczyć pieniędzy, a do naszych drzwi ustawia się kolejka windykatorów.

Kontakt z bankiem

Nie można uciekać od swoich długów i udawać, że nie mamy problemu, bo to jeszcze pogorszy naszą sytuację. Najlepiej od razu, gdy tylko przewidujemy trudności ze spłatą kredytu, skontaktować się z bankiem. W ten sposób instytucja finansowa dostrzeże naszą dobrą wolę i gotowość do rozwiązania problemu. Szybki kontakt z bankiem pozwoli wypracować wyjście z tej trudnej sytuacji tak, by możliwa była spłata kredytu.

Propozycje banku

Warto wiedzieć, że bankowi również zależy na znalezieniu rozwiązania, ponieważ chce odzyskać swoje pieniądze. Najczęściej instytucje finansowe proponują albo wakacje kredytowe, albo wydłużenie okresu kredytowania. W pierwszym przypadku możemy uzyskać odroczenie jednej, a nawet kilku rat. Drugie rozwiązanie pozwala zmniejszyć wysokość miesięcznej raty. Oczywiście wybrane rozwiązanie i szczegółowe warunki zależą od indywidualnie rozpatrywanego przypadku.

Jeżeli jednak nie spłacamy długu...

Jeśli nie podejmiemy żadnych działań i nie wykażemy dobrej woli do porozumienia, bank po prostu rozpocznie działania windykacyjne i zacznie naliczać odsetki karne od przeterminowanego zobowiązania. Do tego należy doliczyć opłaty za monity wzywające do zapłaty, a nawet wysokie opłaty za inspekcje terenowe pracowników banku. Jeśli klient nie reaguje na wezwania do zapłaty, instytucja finansowa może wypowiedzieć umowę, a potem sporządzić bankowy tytuł egzekucyjny lub wnieść pozew o zapłatę do sądu.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam