Zakup mieszkania pod wynajem może się nie opłacać

2015-04-07 12:40:50

Kupno mieszkania po to, aby je później wynajmować, to w teorii bardzo dobry pomysł. W praktyce jednak może pojawić się sporo trudności. Na co należy zwrócić baczną uwagę w pierwszej kolejności, decydując się na tego typu inwestycję? Wyjaśniamy.

Mieszkanie pod wynajem, które pozwala nam czerpać zysk z czynszu, to sposób na podwyższenie swoich dochodów. Niestety taka forma inwestycji - jak każda zresztą inna - ma swoje wady i może przestać być opłacalna. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na taką lokatę kapitału?

Ryzyko deweloperskie

Kupno mieszkania od dewelopera może być ryzykowne. W końcu budowa może się przedłużyć, a sam deweloper nawet zbankrutować. Aby tego uniknąć, zaleca się kupowanie już skończonych mieszkań, a jeśli to nie jest możliwe, to tylko od deweloperów oferujących rachunek powierniczy z gwarancją bankową lub ubezpieczeniową.

Ryzyko braku dochodów

Jeśli mamy już mieszkanie, a ryzyko bankructwa ze strony dewelopera przestało być realne, to pojawia się inny kłopot, a mianowicie potencjalne okresy, w których nasze mieszkanie nie będzie generować dochodów. Dzieje się tak zwykle wtedy, kiedy nie udaje się nam znaleźć odpowiednich lokatorów we właściwym czasie. Chcąc tego uniknąć, warto albo postawić na współpracę z wysokiej jakości agencją nieruchomości albo trzymać rękę na pulsie, gdy rozpoczyna się rok akademicki.

Ryzyko ze strony najemcy

Innym źródłem ryzyka jest nasz najemca. W końcu kaucja, którą ma zapłacić, może nie wystarczyć na to, aby pokryć szkody, jakich mógłby się stać autorem. Dlatego wskazane jest sporządzenie załącznika do umowy, w którym dokładnie określamy, co jest wyposażeniem mieszkania. Aby minimalizować ryzyko, należy kontrolować wpłaty czynszu oraz stan mieszkania.

Niska płynność finansowa

Mieszkanie jest statyczne i w chwilach kryzysu finansowego bardzo trudno je upłynnić. Ta forma inwestowania nie ma tej dynamiki co inwestowanie w papiery wartościowe. Gdy będziemy nagle potrzebowali pieniędzy, może nam się nie udać szybko sprzedać mieszkania lub uzyskamy bardzo niską cenę.

Zmiana warunków rynkowych

Mieszkanie może szybko stracić na wartości i w ostateczności na naszej inwestycji możemy więcej stracić niż zyskaliśmy. Po drugie, ceny wynajmu również mogą ulec obniżce, a nasze szacowane dochody mogą okazać się o wiele niższe niż myśleliśmy.

Podsumowując, inwestowanie w mieszkanie na wynajem ma całkiem sporo minusów. Dobrze o nich wiedzieć, zanim podejmiemy rozsądną i dobrze przemyślaną decyzję o tym, czy taka inwestycja jest dla nas najlepsza.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam