Zbliża się kres kredytów walutowych

2014-07-18 12:37:39

1 lipca to dzień, kiedy w Polsce zakończyła się era kredytów walutowych. Sprawdź, jak KNF ograniczyła możliwości banków w zakresie udzielania kredytów w walutach obcych.

Dzień 1 lipca to bardzo ważna data dla polskiej bankowości, a także dla klientów banków w Polsce. Z tym dniem weszło w życie zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego, mówiące o tym, że kredyt można uzyskiwać tylko i wyłącznie w walucie, w jakiej kredytobiorca zarabia. Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego nie jest ustawą, niemniej jednak banki, które nie chcą się narazić instytucji nadzorującej, winny skończyć z przyznawanie kredytów w euro i frankach.

Rekomendacja S, bo taką nazwę nosi zalecenie, dawała kredytodawcom tydzień na dostosowanie swoich ofert i rozwiązań. Ważne w tym miejscu jest również to, że nie będzie od niej wyjątków. Bez względu na wysokość dochodów kredytobiorcy polskie banki nie będą mogły przyznawać kredytów w euro dla osób zarabiających w złotówkach. W kontekście nowego zalecenia ważne jest również rozwiązanie problemu osób, które zarabiają jednocześnie w kilku walutach. W takich przypadkach Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję, że kredyty mogą być udzielane w walucie, która stanowi największą część budżetu domowego.

Obok wyżej wspomnianych ustaleń Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje od banków gotowości na wypadek sytuacji zmiany waluty dochodów klienta. W takiej sytuacji konieczne będzie szybkie i efektywne przewalutowanie.

Jakie konsekwencje te zmiany będą mieć dla klientów indywidualnych? Największe dla osób, które pracują za granicą i zarabiają tam w obcej walucie, ale zależy im na kupieniu nieruchomości w Polsce. Od 1 lipca nie mogą one zaciągać kredytów w złotówkach. Jak łatwo się domyślić, taka sytuacja dla tej grupy oznacza znaczny wzrost kosztów.

Ogólnie trzeba powiedzieć, że kredyty walutowe nie stanowiły dużej części rynku hipotek. Dane statystyczne pokazują, że pozwalali sobie na nie tylko najbogatsi klienci. Najlepiej widać to po wskaźniku średniej kwoty takiego kredytu, który był dwukrotnie wyższy od przeciętnego kredytu hipotecznego zaciąganego w złotówkach.

Dla osób, które zarabiają w obcej walucie, a myślą o kupnie nieruchomości w Polsce, rozwiązanie pozostaje więc zaciągnięcie kredytu w banku zagranicznym. Oczywiście w takim przypadku trzeba negocjować indywidualnie i liczyć na to, że bank zagraniczny zgodzi się nam taką inwestycję sfinansować.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam