Co tańsze - kredyt gotówkowy czy karta kredytowa?

2015-03-13 16:39:35

Wiele potrzeb wymaga pozyskania finansowania z banku. Do wyboru mamy wiele możliwości kredytowych. Wśród nich dużą popularnością cieszą się karty kredytowe i kredyty gotówkowe. Które rozwiązanie będzie tańsze?

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i karta kredytowa pozwalają na sfinansowanie dowolnego celu. Dla banku nie będzie istotne, czy planujemy kupić rower, nową pralkę czy zmywarkę. Procedury dla obu typów finansowania są proste i stosunkowo łatwo spełnić wymagania i otrzymać świadczenie. Ważne jedynie, by posiadać zdolność kredytową i nie mieć większych skaz na historii kredytowej.

Kredyt gotówkowy jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy planujemy bardziej kosztowny wydatek. Karty kredytowe mają na ogół nieco mniejsze możliwości, choć najlepiej zarabiający mogą liczyć na wielotysięczne limity na karcie. Poza tym spłata kredytu może być rozłożona nawet na kilka lat, a sztywny harmonogram spłaty doprowadzi ostatecznie do uregulowania całego zadłużenia w wyznaczonym czasie. W przypadku karty kredytowej zobowiązani jesteśmy jedynie do comiesięcznej spłaty odsetek - zadłużenie więc może ciągle pozostawać takie samo. Wymaga to większej mobilizacji, by rozliczyć się ostatecznie z długu.

Karta kredytowa to tanie rozwiązanie, jeśli regulujemy zadłużenie w okresie bezodsetkowym. Wówczas zwrócimy jedynie pożyczoną kwotę. Okres bezodsetkowy wynosi zazwyczaj około 50 dni. To całkiem sporo czasu. Możemy za pomocą karty finansować zakupy, które później spłacimy z najbliższej pensji. Wówczas korzystanie z tego rozwiązanie jest praktycznie pozbawione dodatkowych kosztów.

Obecnie, ze względu na niskie stopy procentowe, koszty odsetkowe kredytu gotówkowego i pożyczki na kartę kredytową są podobne. Obecnie niższe w tym drugim przypadku jest jednak całkowity koszt spłaty zadłużenia. Wynika to z tego, że oprocentowanie obu produktów kredytowych jest obecnie mniej więcej na tym samym poziomie (maksymalnie wynosi 10% w skali roku), ale przy kredytach funkcjonują jeszcze wysokie prowizje (5-7%) i wymagane są często ubezpieczenia. W przypadku kart opłata za ich obsługę zwykle wynosi 1,5% limitu rocznie, czasem zamiast niej funkcjonują stałe koszty miesięczne (ok 7 zł).

Zarówno karta kredytowa, jak i kredyt gotówkowy to dobre rozwiązania dla potrzeb zakupowych. W zależności od wysokości oprocentowania danego produktu i modelu naszej spłaty (raty kredytu, spłacanie karty w okresie bezodsetkowym itp.) mogą być dla nas korzystne obie możliwości. Dla zakupów, które zamierzamy szybko spłacić, lepiej wybrać kartę kredytową. Gdy chcemy kupić AGD i spłacać je przez kilka miesięcy, korzystniejszy może się okazać kredyt gotówkowy.

Marzena Kazbieruk