Czy przewalutowywać kredyty długoterminowe?

2014-04-28 10:11:00

Spłata kredytu długoterminowego (np. hipotecznego) w walucie obcej to duże wyzwanie. Częstokroć jedynym rozwiązanie w przypadku problemów ze spłatą jest przewalutowanie pożyczki.

Kredyt długoterminowy to długotrwałe obciążenie dla domowego budżetu. To zaś oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju problemów z płatnościami rat wzrasta. W sytuacjach kryzysowych kredytobiorcy szukają różnych rozwiązań praktycznych dla wyjścia z kiepskiej sytuacji finansowej, która uniemożliwia regulowanie rat w terminie. Wydaje się, że najlepiej zrezygnować jednak z pożyczek od rodziny lub od znajomych. Dużo lepszym pomysłem jest porozumienie się z bankiem tak, aby zaproponował on nam sposób rozwiązania tej trudnej sytuacji. Rozwiązań możliwych jest całkiem sporo. Najczęściej stosowane to wakacje kredytowe, spłata kredytu drugim kredytem lub przewalutowanie - w przypadku zobowiązań w walutach obcych.

Przewalutowanie to opcja dla konsumentów, którzy nie przepadają za kredytami dewizowymi. W większości banków możliwe stało się dla nas przewalutowanie pożyczki. Co ciekawe zdarzają się takie sytuacje, że banki za taką zmianę nie pobierają żadnych opłat. Osoby, które myślałyby, że przewalutowanie to złote rozwiązanie, które pozwoli zaradzić wszystkim problemom, są jednak w błędzie. Przewalutowanie kredytu ma swoje wady. To oczywiście nie znaczy, że brakuje mu zalet. Zacznijmy jednak od wad.

Po pierwsze, przewalutowanie może oznaczać wzrost kosztów kredytu. Jeśli zamieniamy kredyt z euro na złotówki, to może przecież zdarzyć się tak że kurs przewalutowania będzie bardzo niekorzystny dla naszej kieszeni. W efekcie może okazać się, że zapłacimy za kredyt więcej, niż gdybyśmy waluty zobowiązania nie zmieniali. Kurs waluty w tej sytuacji jest kluczową kwestią. Jeśli jest dla kredytobiorcy niekorzystny, to taka forma wyjścia z tarapatów jest nieopłacalna i przez to wcale nie bywa pomocna.

Po drugie, uwzględnić należy koszty przewalutowania. Faktem jest, że w niektórych bankach można liczyć na taką usługę bez opłat. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich nalicza za nią spore prowizje. Najczęściej taka operacja kosztuje od 0,8 do 2 proc. przewalutowanej kwoty. To zaś oznacza dodatkowy koszt.

Reasumując, przewalutowanie to proces, który nie musi być wcale tak atrakcyjnym rozwiązaniem, jak początkowo mogłoby się wydawać. Jeśli będzie sprzyjać nam kurs waluty, na którą chcemy przewalutować część kredytu, to operacja może się nam opłacać. Jeżeli jednak nie będzie on korzystny, to zysk będzie dla nas żaden, a w większości przypadków dopłacimy do całej transakcji. Krótko mówiąc, warto przewalutowywać kredyty długoterminowe, ale tylko wtedy, kiedy kursy walut są korzystne w stosunku do złotówki.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam