Jak wyliczyć, kiedy spłacić kartę bez odsetek?

2014-02-18 13:00:00

Karta kredytowa to szansa na tanią pożyczkę w sytuacji, gdy klient pamięta o spłacie długu w określonym terminie. Jak korzystać z atrakcyjnego okresu bezodsetkowego?

Pozyskanie brakujących w portfelu pieniędzy w ramach limitu karty kredytowej jest najbardziej opłacalne w sytuacji, gdy przestrzegamy okresu bezodsetkowego. Pożyczka przy użyciu karty kredytowej jest wysoko oprocentowana, przez co brak spłaty zobowiązania w określonym terminie sprawia, że użytkowanie karty w celu otrzymania dodatkowych funduszy przestaje być aż tak atrakcyjnym rozwiązaniem.

Jak rozumieć okres bezodsetkowy?

Wielu klientów banków nie do końca rozumie mechanizm działania okresu bezodsetkowego, co wiąże się z koniecznością regulowania wysokich odsetek od wykorzystanego limitu karty. Czas, w którym bank nie nalicza odsetek od pieniędzy pożyczonych przy pomocy karty kredytowej, dzieli się na dwa krótsze etapy. Pierwszym z nich jest okres rozliczeniowy, który zamyka się w granicach miesiąca. Po jego upłynięciu następuje okres prolongaty, tzw. grace period, którego czas trwania zależy od banku będącego wystawcą karty, z którym klient podpisał umowę. Grace period trwa od zakończenia okresu rozliczeniowego do terminu obowiązkowej spłaty, obejmuje od 21 do nawet 31 dni. Zazwyczaj jest to łącznie do 54 dni na spłatę zadłużenia bez odsetek.

Do kiedy trzeba spłacić zadłużenie na karcie?

Chcąc uniknąć płacenia odsetek od zobowiązania powstałego na karcie kredytowej, zadłużenie trzeba uregulować do końca grace period. Z tego powodu przy podpisywaniu umowy z bankiem należy dokładnie sprawdzić, w jaki sposób instytucja określa cykl rozliczeniowy. Dobrze pamiętać, ile dni trwa łączny okres bezodsetkowy, co pozwala wyznaczyć granicę grace period. W ostatnim dniu okresu rozliczeniowego bank zawsze wystawia wyciąg transakcji zrealizowanych kartą kredytową. Od daty utworzenia dokumentu do końca grace period konsument ma czas na spłatę zadłużenia bez odsetek. Gdy zobowiązanie nie zostanie uregulowane, bank naliczy odsetki. Oprocentowanie obejmie dni od daty powstania zobowiązania w czasie okresu rozliczeniowego.

Warto pamiętać, że większość banków nie stosuje okresu bezodsetkowego w przypadku zrealizowania kartą płatności gotówkowych, do których zaliczają się choćby wypłaty z bankomatów. Możliwość korzystania z grace period występuje przeważnie tylko w zakresie transakcji bezgotówkowych.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam