Z lokaty antypodatkowej chcemy pozyskać 135 mln zł

2009-08-10 00:00:00

ROZMOWA Z JOANNĄ KRZYŻANOWSKĄ, WICEPREZES MERITUM BANKU Jutro oferta Meritum Banku wzbogaci się o lokaty omijające 19-proc. podatek od dochodów kapitałowych. To nie nowość na rynku, ale bank szuka przewagi konkurencyjnej w możliwości założenia dowolnej liczby lokat przez jedną osobę. Ponadto lokaty można otworzyć całkowicie przez internet.

Wprowadziliśmy lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. To odpowiedź na oczekiwania klientów co do wysokości oprocentowania depozytów. Dzięki wykorzystaniu dziennej kapitalizacji, kolejnego dnia odsetki liczone są od wyższej kwoty, a w związku z tym, że kwota dziennej kapitalizacji odsetek nie przekracza 2,49 zł, zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem nie odprowadza się podatku od dochodów kapitałowych od tak małej kwoty. Na pewno atutem naszej nowej oferty jest atrakcyjne oprocentowanie: 6,4 proc. przy depozycie 6-miesięcznym i 5,9 proc. przy 12-miesięcznym. Klient zarobi tyle samo co na lokacie z podatkiem oprocentowanej odpowiednio na 8 i 7,5 proc. Kolejnym atutem oferty Meritum Banku jest możliwość założenia dowolnej liczby lokat przez Internet i to bez konieczności posiadania rachunku w banku.
 

Ominięcie podatku możliwe jest dzięki swego rodzaju luce w ordynacji podatkowej, a więc zaokrąglaniu kwoty podatku. Jeżeli należny podatek jest mniejszy niż 50 groszy, nie płaci się go w ogóle. A jest to możliwie przy stosunkowo niskiej wartości lokaty i dziennej kapitalizacji odsetek. Czy nie obawia się pani, że fiskus ukróci te praktyki?

Dzienna kapitalizacja odsetek nie jest omijaniem prawa. Proponowane przez nas rozwiązanie jest zgodne z obowiązującą w Polsce ordynacją podatkową, która mówi, że jeżeli podatek naliczony jest mniejszy niż 50 groszy, wówczas zaokrągla się go do zera. Analogicznie, jeżeli podatek jest wyższy niż 50 groszy, wówczas zaokrągla się go do pełnej złotówki. To nie jest obchodzenie prawa, ponieważ opisany mechanizm działa w obie strony. Ustawodawca musiał w pewien sposób uprościć system naliczania podatku i wybrał takie właśnie rozwiązanie, aby uniknąć konieczności wysyłania bardzo wielu małych kwot podatku – koszt obsługi takich operacji przewyższałby wysokości kwoty podatku – to racjonalne podejście ustawodawcy. Oferujemy produkt, który w korzystny dla klienta sposób uwzględnia obowiązujące przepisy prawa.
 

A może podatek Belki w ogóle należałoby zlikwidować? I tak spora część oferowanych dzisiaj lokat sprzedawana jest w formie ubezpieczenia na życie, a więc de facto po to, by ominąć podatek.

Ta dyskusja trwa w naszym kraju od dawna. Muszę zgodzić się z poglądem prezentowanym przez Związek Banków Polskich, że państwo powinno promować wśród klientów indywidualnych skłonność do oszczędzania, a więc powinno zwolnić z podatku od dochodów kapitałowych depozyty składane w bankach na dłuższe okresy, na przykład na rok i dłużej. Oczywiście obecna sytuacja gospodarcza i problemy budżetu państwa nie dają dużej szansy na realizację takiego postulatu. Myślę jednak, że jak tylko będzie możliwość, powinno się wrócić do dyskusji o tej formie wspierania skłonności Polaków do oszczędzania.
 

Przewagą oferty Meritum Banku jest możliwość założenia dowolnej liczby lokat. Czy rzeczywiście dowolnej? Czy jest jakiś maksymalny limit wartości depozytu?

Dziś wiele banków oferuje bardzo zbliżoną cenowo ofertę, dlatego, aby spełnić oczekiwania klientów, chcemy zaproponować inne udogodnienia, które będą dla nich atrakcyjne. Stąd umożliwienie zakładania dowolnej liczby lokat przez pojedynczego klienta. Lokata z dzienną kapitalizacją odsetek jest najbardziej opłacalna dla klienta, jeżeli dzienna kwota odsetek nie przekracza 2,49 zł i dlatego maksymalna wartość pojedynczego depozytu w Meritum Banku to 10 tys. zł. Z drugiej strony mamy też oczywiście minimalną wartość depozytu, którą ustaliliśmy na poziomie 3 tys. zł.
 

Konkurenci początkowo też pozwalali zakładać kilka depozytów antypodatkowych, potem się z tego wycofali. Meritum Bank tak nie zrobi?

Na dziś nie zakładamy z góry wycofania się z umożliwiania klientom założenia dowolnej liczby lokat z dzienną kapitalizacją odsetek. Będziemy analizować popularność tej oferty i jeżeli okaże się, że aby spełnić oczekiwania większej liczby klientów, trzeba będzie ograniczyć liczbę lokat zakładanych przez pojedynczą osobę, na pewno będziemy to rozważać.
 

Do kiedy można zakładać lokatę antypodatkową?

Ofertę lokat z dzienną kapitalizacją odsetek wprowadziliśmy na stałe do oferty. Dodatkowo planujemy w drugiej połowie sierpnia kampanię internetową tych lokat.


Kilka miesięcy temu bank informował o wynikach akcji depozytowej. Wówczas była to kwota 100 mln zł. Może pani zdradzić jak jest dzisiaj? Ile pieniędzy bank planuje pozyskać z samej lokaty antypodatkowej?


Lokaty Meritum Zysku zakładane przez Internet cieszą się niesłabnącą popularnością. Z samych lokat z kapitalizacją dzienną planujemy pozyskać do końca roku 135 mln zł.


Tworzenie bazy depozytowej kosztuje – w końcu trzeba wypłacić klientom odsetki, a Meritum Bank płaci bardzo dobrze. Naturalnym kolejnym ruchem powinna być zamiana depozytów na kredyty…

Właśnie po to bank przyjmuje depozyty. Cały czas rozwijamy akcję kredytową, udzielając pożyczek gotówkowych oraz kredytów dla mikro i małych firm.
 

Do jakiej grupy klientów bank planuje szerzej skierować ofertę kredytową? Strategia banku zakłada wejście również na rynek consumer finance.

Nasza oferta skierowana jest do osób poszukujących kredytu gotówkowego – czyli typowy consumer finance oraz do osób prowadzących własną działalność gospodarczą, a także małych firm. 


Możliwość zakładania lokat przez Internet to niewątpliwy plus oferty Meritum Banku, co potwierdzają na forach chociażby użytkownicy Comperii. Ale czy zaciągnięcie kredytu jest lub będzie równie łatwe i szybkie jak założenie lokaty? Bank ma w końcu zaledwie kilka oddziałów w dużych miastach, a w ten sposób dużej akcji kredytowej nie da się zrealizować.

Meritum Bank przez cały czas rozwija współpracę z pośrednikami finansowymi, dzięki czemu możemy dotrzeć do naszych klientów w bardzo wielu miejscach w Polsce. Naszym ogromnym atutem jest wykorzystywanie autorskiej aplikacji dla kredytów – systemu FENIKS. Dzięki tej aplikacji proces przyznania kredytu ograniczony jest do minimum formalności, przy bardzo skróconym czasie całej procedury, a jednocześnie gwarantuje bardzo dobrą weryfikację każdego klienta, co dziś jest szczególnie ważne na rynku.
 

Co jeszcze ciekawego w najbliższym czasie zobaczymy w ofercie Meritum Banku?

Cały czas pracujemy nad rozwojem naszej oferty, aby zaoferować klientom kompleksową bankowość. Niedawno wprowadziliśmy nowy, centralny system IT. Skupiamy się na przygotowaniu propozycji dla mikro i małych firm – już niedługo zaoferujemy im innowacyjne pakiety kont biznesowych. Pracujemy również nad ofertą bankowości dla klientów indywidualnych – tu także chcemy zaskoczyć rynek produktem, jakiego jeszcze nie wprowadził żaden bank. Nie ujawnię dziś szczegółów, ale z pewnością będzie to nowość na rynku.


Rozmawiał Maciej Bednarek

Ekspert Comperia.pl