Wakacyjny problem - wypłata z bankomatu za granicą. Ile trzeba za to zapłacić?

2012-07-13 09:39:30

Wiele osób na zagraniczne wyjazdy zabiera gotówkę. Ale co zrobić, jeśli jej zabraknie? Dla pewności warto wziąć także kartę debetową czy kredytową i - gdzie to możliwe - płacić właśnie nią. Jeśli jednak w danym miejscu akceptowalna będzie tylko gotówka, trzeba będzie skorzystać z bankomatu. A to zazwyczaj kosztuje.

Wypłata gotówki bankomatu za granicą oznacza spore koszty. Przede wszystkim chodzi o prowizję za tę czynność, ale nie tylko. Mowa także o kursie przewalutowania wypłaconej kwoty, ewentualnej prowizji za przewalutowanie, a w przypadku użycia karty kredytowej, również o koszcie odsetek, które zaczną być naliczane od razu (wypłata z bankomatu jest transakcją gotówkową i nie istnieje okres bezodsetkowy).

Opłata za wypłatę z bankomatu za granicą

Niestety, wypłata środków z zagranicznego bankomatu (nienależącego do grupy banku, np. UniCredit dla kont w Pekao S.A., czy Citibanku dla kont w Citi Handlowy itp. – wówczas wypłaty powinny być darmowe) tylko w niewielu przypadkach nie wiąże się z pobraniem z rachunku opłaty za tę usługę. Ba, nawet przy niewielkiej wypłacie może ona wynieść kilkanaście złotych.

Takimi szczególnymi rachunkami osobistymi, z których można wypłacać środki za darmo z każdego bankomatu na świecie są m.in. konta w mBanku, Konto Osobiste w Alior Banku, dbNET w Deutsche Banku czy Konto bez Granic w PKO BP. Ale, jak wskazuje zestawienie, wyjątków jest więcej.

Opłata za przeliczenie

Zdecydowana większość kart płatniczych rozliczana jest w euro. Transakcje gotówkowe w tej walucie przeliczane są bezpośrednio na złote. Niektóre banki pobierają jednak także prowizję za dokonanie przeliczenia transakcji z innej waluty na rozliczeniową (czyli jeśli karty rozliczanej w euro użyjemy w Turcji, Japonii, Maroku itp.).

Przykładowo, Kredyt Bank w przypadku niektórych kont pobiera prowizję w wysokości 3,5 proc., a MultiBank, mBank czy Meritum Bank 2 proc.

Wysoki kurs przeliczenia na złote

Poza opłatami za wypłatę z bankomatu, klient straci też na przeliczeniu kwoty wypłaty na złote. Konto zostanie bowiem obciążone kwotą wypłaty przeliczoną na złote po bankowym kursie sprzedaży. Te są średnio wyższe o ok. 12-15 gr od kursu rynkowego, i o ok. 7-10 gr od średnich kursów kantorowych.

Zatem po wypłaceniu 100 euro z bankomatu np. w Hiszpanii, z konta zniknie kwota ok. 433 zł, choć rynkowo to 100 euro warte jest ok. 418 zł, a kantor sprzedałby je za 425 zł (dane z 10 lipca br.).
Co więcej, w przypadku kart rozliczanych w euro, wypłaty w innej walucie (np. podczas wczasów w Bułgarii, Egipcie, Stanach Zjednoczonych itp.), środki zostaną przeliczone podwójnie - najpierw na euro po kursie Visy lub MasterCard, a potem na złote.
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam