Wakacje kredytowe, karencja w spłacie - jak zawiesić ratę kredytu?

2014-03-28 14:19:00

Masz chwilowe problemy finansowe i musiałbyś się sporo nakombinować, żeby zebrać środki na ratę kredytu hipotecznego? A może po prostu masz pilny wydatek i nie chcesz przeznaczyć pieniędzy akurat na ratę? Niezależnie co Tobą kieruje, istnieją rozwiązania tej kwestii. To wakacje kredytowe, czyli zawieszenie płatności całej raty, oraz karencja w spłacie części kapitałowej raty.

Czym są wakacje kredytowe, a czym karencja w spłacie?

Wakacje kredytowe to ominięcie spłaty raty kredytu. Oczywiście - uzgodnione z bankiem. Można także skorzystać z karencji w spłacie części kapitałowej raty - wówczas należy w danym miesiącu uregulować tylko część odsetkową. Ale uwaga - może zdarzyć się, że w banku konsultant może mówić o wakacjach kredytowych myśląc o zawieszeniu tylko części kapitałowej raty, albo o karencji w spłacie mając na myśli opuszczenie całej raty. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z charakterystyką rozwiązania oferowanego przez bank.

Każdy bank ma swoje zasady przyznawania wakacji kredytowych lub karencji w spłacie. Niemniej zwykle płatność całej raty można sobie darować tylko raz w roku, natomiast karencja w spłacie części kapitałowej może potrwać kilka miesięcy. Czasem stosowane są łączne limity - tzn. że w sumie okres karencji w czasie spłaty kredytu nie może wynieść więcej niż np. 5 lat.

Co z ominiętą ratą lub jej częścią? Zwykle tworzony jest nowy harmonogram spłaty, i po prostu spłaca się daną kwotę w kolejnych ratach. Rata wzrośnie niewiele - o kilka lub kilkanaście złotych, rzadko więcej.

Przy okazji warto przypomnieć, że karencja w spłacie kapitału jest powszechnie stosowana w przypadku kredytów wypłacanych w transzach, na nieukończoną jeszcze inwestycję - np. budowa domu, albo zakup mieszkania w dopiero budowanym bloku. Do momentu wypłaty ostatniej transzy, regulowane są tylko odsetki od wypłaconego już kapitału.

Ponadto decydując się na opuszczenie tylko części kapitałowej raty, warto pamiętać, że w początkowym okresie spłaty ta składowa raty nie jest wysoka, więc i oszczędność nie będzie znaczna. Odsetki stanowią znaczną część rat w pierwszych kilku czy kilkunastu latach spłaty (szczególnie przy wyborze systemu rat równych).

Jak załatwić wakacje albo karencję?

Z uzyskaniem zwolnienia z płatności raty nie powinno być problemu, o ile wcześniej raty regulowało się solennie przez min. 12 miesięcy. Wystarczy z odpowiednim, najlepiej kilkunastodniowym wyprzedzeniem, zawnioskować u kredytodawcy, by w tym miesiącu nie pobierał raty z rachunku. Czasem można to zrobić z poziomu bankowości internetowej. Zwykle z operacją nie wiążą się żadne opłaty.

Warto pamiętać, że zarówno wakacje kredytowe jak i karencja w spłacie części kapitałowej raty, są tylko doraźnymi rozwiązaniami. Przynoszą ulgę budżetowi domowemu tylko na jeden lub kilka miesięcy. Z pewnością jednak nie przyniosą skutku w przypadku poważnych kłopotów finansowych.

Wakacje kredytowe i karencja w spłacie w bankach w Polsce
Bank
Czy bank oferuje możliwość skorzystania z prolongaty spłaty całej raty (wakacje kredytowe) albo jej części kapitałowej (karencja w spłacie)?
Getin Noble Bank
karencja w spłacie kapitału
mBank
karencja w spłacie kapitału
Alior Bank
karencja w spłacie kapitału
Bank Zachodni WBK
karencja w spłacie kapitału
ING Bank Śląski
karencja w spłacie kapitału
Credit Agricole
karencja w spłacie kapitału
BNP Paribas
wakacje kredytowe
Bank BPH
wakacje kredytowe
Bank BPS
wakacje kredytowe
PKO Bank Polski
obie możliwości
Bank Millennium
obie możliwości
BOŚ Bank
obie możliwości
Eurobank
obie możliwości
Nordea Bank
obie możliwości
Pekao
obie możliwości
BGŻ
obie możliwości
Raiffeisen Polbank
obie możliwości
Deutsche Bank
żadna z możliwości
Citi Handlowy
żadna z możliwości
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl, banki

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam