Wady i zalety funduszy inwestycyjnych

2008-02-08 00:00:00

Nie oznacza to jednak, że nie ma wad. Największą z nich jest ryzyko, które rośnie wraz z apetytem na wysokie zarobki. Wybierając fundusz warto więc zdawać sobie sprawę również z tego, że można część oszczędności stracić, zwłaszcza w krótkim terminie.

Bez gwarancji zysku
Najbezpieczniejsze są fundusze rynku pieniężnego, ale i zarobek w nich jest mizerny. Inne, nawet inwestujące głównie w papiery dłużne, niosą już ryzyko. Nawet na obligacjach można stracić, inwestując w nie tylko przez kilka miesięcy.
Pozostałe rodzaje funduszy: stabilnego wzrostu zrównoważone i akcyjne różnią się mniejszą lub większą zawartością akcji w portfelu. Im jest ich więcej, tym szansa na godziwy zarobek większa, ale również i groźba utraty zainwestowanych pieniędzy. Wadą jest też brak gwarancji zarobku. Zakładając lokatę wiemy, ile przyniesie ona zysku po roku, dwóch czy trzech. Kupno obligacji i trzymanie jej do terminu zapadalności też przyniesie spodziewane profity. Fundusze takiej pewności nie dają. Najbardziej dociekliwym pozostaje więc bieżące wyliczanie zarobku na podstawie wycen jednostek publikowanych codziennie w prasie i Internecie.

Możliwości inwestycyjne
W fundusze inwestować jednak warto. Trzeba to tylko robić rozważnie, wybierać inwestycje w zależności od własnych skłonności do ryzyka i planowanego czasu oszczędzania.
A wybierać jest w czym, ponieważ na rynku działa już ponad 1,2 tys. funduszy polskich i zagranicznych. Są wśród nich standardowe i specjalistyczne, inwestujące w surowce, energię odnawialną czy nieruchomości. Można więc skonstruować portfel, który zaspokoi wszelkie oczekiwania w łatwy sposób.

Przewaga funduszu
Inwestowanie w fundusze ma też przewagę nad samodzielnymi inwestycjami. Kupując jednostki uczestnictwa inwestuje się bowiem od razu w kilkanaście a nawet kilkadziesiąt różnych spółek. Przy samodzielnym tworzeniu portfela byłoby to trudne, a czasem nawet niemożliwe. Zasada taka działa również w przypadku papierów dłużnych. Niektóre z nich, np. długoterminowe obligacje skarbowe, papiery dłużne przedsiębiorstw czy bony skarbowe są albo niedostępne dla klientów indywidualnych, albo sprzedawane na rynku międzybankowym po kilkaset tysięcy złotych. Poza tym fundusz, jako duży inwestor, może negocjować oprocentowanie niektórych instrumentów. Płaci też mniejsze prowizje.

Licząc zyski warto jednak pamiętać, że należy zapłacić od nich 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych. Nie ominie to nas nawet wtedy, gdy tylko część portfela przyniesie zyski, bo straty i zyski się nie kompensują.

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam