Tarcza antykryzysowa: już miliard zł trafił do mikroprzedsiębiorców

Kwota kwietniowych wypłat dla mikroprzedsiebiorców w ramach pożyczek antykryzysowych przekroczyła już miliard zł – poinformowała PAP Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Od ubiegłego miesiąca właściciele małych firm i samozatrudnieni mogą się ubiegać o 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki z PUP. Pożyczka zostanie umorzona, jeśli po 3 miesiącach od jej udzielenia przedsiębiorca nadal będzie prowadzić działalność gospodarczą.

W kwietniu powiatowe urzędy pracy przyjęły od mikroprzedsiębiorców przeszło 0,5 mln wniosków o udzielenie wsparcia w postaci pożyczki antykryzysowej.

W pierwszym miesiącu dostępności pożyczki pomocowej z oferty skorzystało 220,8 tys. zł osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Łączna kwota finansowania sięgnęła 1,1, mld zł. Prawie każda pożyczka opiewała na kwotę 5 tys. zł.

„To pokazuje z jednej strony, że przedsiębiorcy chętnie korzystają ze skierowanych do nich narzędzi wsparcia z tarczy antykryzysowej, a z drugiej, że ta forma wsparcia była potrzebna" – powiedziała w rozmowie z PAP minister MRPiPS Marlena Maląg.

Z pożyczek antykryzysowych najczęściej korzystali przedsiębiorcy z Wielkopolski (27,4 tys. umów), Mazowsza (23,8 tys. umów) oraz Śląska (prawie 19,1 tys. umów).

W kwietniu finansowanie uzyskało 41% osób, które złożyło wniosek pożyczkowy. Najwięcej pozytywnych decyzji zdążyły wydać urzędy woj. łódzkiego (59%), opolskiego (57%), kujawsko-pomorskiego (57%) i pomorskiego (56%). Najmniejszy odsetek zawartych umów odnotowano w woj. mazowieckim (23%), podlaskim (30%) i dolnośląskim (34%).

Wnioski o pożyczkę przedsiębiorcy mogą składać do powiatowych urzędów pracy, właściwych dla miejsca prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam