Dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm i wakacje kredytowe – Sejm zadecydował

W czwartek posłowie zagłosowali za przyjęciem tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0. Ustawa zakłada m.in. pomoc dla przedsiębiorców, których firmy znalazły się w ciężkiej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa.

Podczas głosowania Sejm rozpatrzył 126 poprawek. Przyjętych zostało 28 zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Za uchwaleniem ustawy głosowało 228 posłów, przeciw było 189, a 38 wstrzymało się od głosu.

Tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm, które zostały dotknięte kryzysem spowodowanym pandemią. Mowa o pożyczkach udzielanych przez banki na zapewnienie przedsiębiorcom płynności finansowej. Właściciele firm mogą skorzystać z dopłaty do końca tego roku. Ustawa zakłada także tzw. wakacje kredytowe – osoby, które straciły pracę lub główne źródło dochodu po 13 marca br. będą mogły zawiesić spłatę kredytu maksymalnie do trzech miesięcy.

Nowe przepisy umożliwiają starostom udzielenie jednorazowej pożyczki (do 5 tys. złotych) na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo, wydłużony został okres zasiłku opiekuńczego - obowiązuje do 28. czerwca.

Uchwalona przez Sejm ustawa zostanie teraz skierowana do Senatu, który może przyjąć propozycję w całości, nanieść poprawki bądź ją odrzucić. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, trafi do podpisu prezydenta.

Joanna Piwko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam