Polacy a kredyty. NBP pokazuje, jak wyglądał I kwartał 2021 roku

Bardziej optymistyczna sytuacja na rynku kredytów dla gospodarstw domowych, złagodzenie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych oraz nieznaczne zaostrzenie wobec dużych przedsiębiorstw – tak wynika z ankiet przeprowadzonych przez NBP w bankach w I kwartale roku.

Pierwsze cztery miesiące 2021 roku upływały pod znakiem koronawirusa. Narodowy Bank Polski postanowił sprawdzić, jak wyglądała kwestia poszczególnych kredytów udzielanych nad Wisłą.

W przypadku kredytów mieszkaniowych zaobserwowano większy popyt oraz znaczne łagodzenie polityki bankowej, polegające m.in. na obniżeniu wymogu udziału własnego i marży kredytowej. Rosnące zainteresowanie Polaków zakupem mieszkania wynika najprawdopodobniej z poprawy sytuacji gospodarczej. Szacuje się, że w II kwartale o kredyt będzie jeszcze łatwiej, a popyt nadal będzie rósł.

Podobnie stało się w przypadku kredytów konsumpcyjnych, choć tu tendencje łagodzenia warunków otrzymania kredytu były zróżnicowane w zależności od banku. Zachęcamy do porównania poszczególnych banków w naszej porównywarce.

Inaczej sytuacja prezentowała się w kwestii kredytów dla przedsiębiorstw. Banki zaostrzyły politykę, co skutkowała spadkiem zainteresowania produktem. NBP zakłada jednak, że niedługo nastąpi łagodzenie warunków.

Ankiety pokazują, że banki w Polsce patrzą na nadchodzące miesiące optymistycznie - wierzą, że znacząco wzrośnie popyt na wszystkie oferowane kredyty.

Joanna Piwko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam