Spłacasz kredyt hipoteczny? Sprawdź, ile jesteś winny bankowi!

2009-08-07 00:00:00

INDEKS ZADŁUŻENIA – SIERPIEŃ 2009 Aktualne zadłużenie z tytułu kredytu hipotecznego zależy od tego, przy jakim kursie i marży był zaciągany. Co miesiąc Comperia pokazuje wartość zadłużenia kredytu o wartości 300 tys. zł zaciągniętego na początku 2006, 2007, 2008 i 2009 roku. Sprawdź, w jakim stopniu obserwowany ostatnio trend umacniania się złotego wpływa na spadek zadłużenia.

Lipiec był pierwszym miesiącem, który przyniósł wyraźną ulgę kredytobiorcom spłacająym kredyty hipoteczne - zarówno walutowe, jak i złotowe. Przyczynił się do tego spadek kursów spłaty kredytów zaciągniętych w waluytach obcych, co automatycznie przełożyło się na zmniejszenie kwoty kredytu pozostałej do spłaty. Najwięcej powodów do zadowlenia mogą mieć zwłaszcza osoby, które zaciągały kredyty przy niskim poziomie franka szwajcarskiego lub czy euro. Co prawda do rekordów z zeszłego roku jeszcze troche brakuje, ale tendencja jest wyraźna – złoty się umacnia. W lipcu średni kurs franka, po którym spłacane były kredyty hipoteczne, spadł z 3,08 zł do 2,92 zł. W sierpniu sytuacja powinna być jeszcze bardziej korzystna.

Dla spłacających kredyty hipoteczne w złotych też mamy dobre wiadomości. W końcu nastąpił wyraźny spadek stopy WIBOR, choć nie w takiej skali, jakiej się spodziawano. W czerwcu główna stopa Narodowego Banku Polskiego - stopa referencyjna - została obniżona do najnizszego poziomu w historii - 3,5 proc. W każdym razie - spadające oprocentowanie kredytu oznacza, że szybciej spłacamy kapitał.


Jeśli masz sugestie lub pytania do Indeksu zadłużenia, chcesz dowiedzieć się jak wygląda dokładnie Twoje indywidualne saldo zadłużenia i jak je regularnie mierzyć, pisz na adres: uwagi@comperia.pl
 

 

Wartość kredytu do spłaty (stan na koniec lipca 2009 roku)

 


 

Wartość zadłużenia w zależności od zmiany stóp procentowych i kursów walutowych (kredyt we frankach szwajcarskich)

 

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2006

 

 Kredyt zaciągnięty w styczniu 2007

 


 

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2008
 

 

Kredyt zaciągnięty w styczniu 2009

 

 

Karol Wilczko
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam