Raty nadal niskie - stopy procentowe pozostały bez zmian

2014-12-03 14:03:00

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stosowane przez siebie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Tym samym od jutra stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego nadal będzie wynosiła 2 proc.

Dokładnie 2 proc. – tyle od października br. wynosi podstawowa stopa procentowa (stopa referencyjna) ogłaszana przez polski bank centralny. Jest to wartość niespotykana w całej historii naszego rynku finansowego. Tak niski poziom tej zmiennej powoduje, że oprocentowanie kredytów i pożyczek przyjmuje rekordowo niskie wartości.

Wpływ zmian stóp procentowych na produkty bankowe najlepiej jest widoczny w kredytach hipotecznych. Oprocentowanie tych produktów jest uzależnione od wysokości rynkowych stóp procentowych WIBOR, które z wyprzedzeniem reagują na wszelkie decyzje podejmowane przez NBP.

Przykładowo, rata kredytu hipotecznego w kwocie 300 tys. złotych z 30-sto letnim okresem spłaty, zaciągniętego w styczniu 2009 roku, na miesiąc przed ostatnią obniżką stóp przez RPP (wrzesień 2014) wynosiła 1622,47 zł, a w październiku br. przyjmowała już wartość 1565,82 zł, czyli prawie o 57 złotych niższą. Aktualnie osoby zadłużone w złotych co miesiąc płacą do banku 1539,49 zł.

Zmiany te pokazują, że niskie stopy procentowe są dobrą informacją dla wszystkich zadłużonych w polskiej walucie. Niestety, po drugiej stronie barykady stoją posiadacze nadwyżek finansowych. W ich przypadku obniżka stóp spowoduje spadek oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Już teraz średnie oprocentowanie tych pierwszych wynosi 1,98 proc. (roczny depozyt na kwotę 5 tys. złotych), co jest wartością bardzo niską. Dla porównania - jeszcze przed rokiem zmienna ta przyjmowała wartość 2,40 proc., a przed dwoma laty nawet 4,40 proc.

Decyzje Narodowego Banku Polskiego wzbudzają wielkie zainteresowanie wśród wszystkich uczestników polskiego rynku finansowego. Organ ten wpływa nie tylko na poziom oprocentowania produktów kredytowych i oszczędnościowych oferowanych przez banki, ale także na „cenę” pieniądza na rynku międzybankowym (stopy WIBID/WIBOR).

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam