Ranking na najlepszy bank hipoteczny po pierwszej połowie 2012 roku

2012-08-14 13:14:49

Ranking na najlepszy bank hipoteczny pokazuje banki, które mają najbardziej elastyczną i atrakcyjną ofertę kredytów hipotecznych. Jest to szczególnie ważne w czasach, kiedy trudno uzyskać pozytywną decyzją kredytową. Sprawdź, który bank jest najbardziej przyjazny i elastyczny przy udzielaniu kredytów hipotecznych.

Jak powstaje zestawienie?
W ramach każdej z poniższych kategorii przyznaliśmy każdemu bankowi od 0 do 1 pkt. Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:
Liczba walut kredytowych - w połowie 2012 roku kredyt w 4 różnych walutach można było zaciągnąć w mBanku oraz MultiBanku. W przypadku kredytów w walutach obcych brano pod uwagę oferty dla klientów zarabiających w złotych.

Maksymalny wskaźnik LTV - MultiBank i mBank dla kredytów w PLN i EUR mogą pożyczyć nawet 110 proc. wartości nieruchomości

Maksymalny okres kredytowania - Getin Noble Bank pozwala na spłatę zadłużenia w okresie do 50 lat.

Rozpiętość spreadu walutowego - Najniższy procentowo spread walutowy dla euro pod koniec czerwca 2012 roku oferował INVEST-Bank.

Zdolność kredytowa przy kredycie w PLN - najwięcej modelowej rodzinie (rodzina 2+1 z miasta o liczbie mieszkańców 100 tys., dwie osoby osiągające dochody w łącznej wysokości 5 tys. PLN netto/mies., bez zobowiązań kredytowych - w tym kart kredytowych, bez polis ubezpieczeniowych, rodzina posiada samochód klasy 3-letniego Forda Focusa) jest skłonny pożyczyć Millennium Bank.

Zdolność kredytowa przy kredycie w EUR - dla powyższych założeń, w europejskiej walucie, najwięcej można pożyczyć w Getin Noble Banku.

Maksymalny wiek kredytobiorcy w dniu spłaty kredytu - dla banków: Nordea, BZ WBK i BGŻ nie ma górnej granicy wieku kredytobiorcy w dniu spłaty ostatniej raty kredytu.

Minimalny staż pracy - najbardziej elastycznie podchodzi do klienta Getin Noble Bank, w którym do ubiegania się o kredyt hipoteczny wymagane jest tylko 3-6 miesięcy zatrudnienia w przypadku umowy o pracę i zlecenie, zaś 6-12 miesięcy przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Dodatkowe punkty można było zgarnąć za uczestnictwo w programie Rodzina na Swoim oraz obecność w rankingu TOP 5 kredytów hipotecznych w PLN i EUR. Ranking został przeprowadzony na koniec czerwca dla następujących parametrów: kredyt na 200 tys. PLN, wartość nieruchomości 300 tys. PLN, okres 30 lat, raty równe, rynek wtórny. Pod uwagę wzięto także oferty promocyjne i pakietowe.

Maksymalnie można było otrzymać 14 punktów.

Sprawdź, które banki uplasowały się na czołowych pozycjach w rankingu na Najlepszy Bank Hipoteczny po pierwszym półroczu 2012.

Po pierwszym półroczu 2012 roku Najlepszym Bankiem Hipotecznym został Getin Noble Bank. Uzyskał 9,46 punktów na 14 punktów możliwych do uzyskania. Oznacza to, że Getin Noble Bank jest idealnym bankiem dla kredytobiorców w 67 procentach. Świadczy to o tym, że do ideału jeszcze trochę tej instytucji brakuje. Z drugiej strony, wygrywając ranking pokonał 21 innych banków.

Mocną stroną oferty lidera rankingu są elastyczne warunki kredytu hipotecznego. Getin Noble Bank jako jeden z nielicznych banków oferuje jeszcze kredyty w euro. Ponadto liberalnie podchodzi do minimalnego stażu pracy pozwalającego na ubieganie się o kredyt, pozwala zadłużyć się na dłuższy okres i to tam modelowy klient uzyskał najwyższą zdolność kredytową dla przyjętych parametrów.

Słabą stroną Getin Noble Banku jest wysoki spread walutowy, jeden z najwyższych w bankach, oraz relatywnie wysoki koszt kredytu (oferta tego banku nie znalazła się w piątce najlepszych kredytów hipotecznych w złotych ani w euro).

Na kolejnych miejscach podium znalazł się MultiBank oraz Bank Zachodni WBK z wynikami odpowiednio 8,92 i 8,77 punków. Wystarczy więc nieznaczne polepszenie warunków udzielania kredytów hipotecznych i w następnej edycji rankingu jeden z tych banków mógłby wskoczyć na fotel lidera - Najlepszego Banku Hipotecznego.

Złe informacje z sektora
Porównanie danych banków z półrocza 2012 roku z poprzednią edycją rankingu nie nastraja optymistycznie. Banki obniżyły maksymalny wskaźnik LTV z jakim mogą udzielić kredytu hipotecznego. Oznacza to konieczność wniesienia wyższego wkładu własnego. Ponadto kilka wycofało się z udzielania kredytów w euro. Już tylko nieliczne proponują je klientom. Część banków ogranicza ofertę tylko do klientów, którzy zarabiają w tej walucie lub dla klientów z ponadprzeciętnymi dochodami.

Następna informacja niekorzystna dla klientów, to spadek zdolności kredytowej modelowego klienta średnio aż o ponad 17,5 tys. zł w porównaniu z danymi poprzedniej edycji rankingu. W grudniu 2011 roku było to 378 856 zł, natomiast pół roku później już tylko 361 287 zł. Spadek nastąpił też jeśli chodzi o maksymalny okres kredytowania. Część banków skróciła długość okresu w jakim klient może spłacić całe zadłużenie.

Sprawdź pełen ranking na Najlepszy Bank Hipoteczny.

Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam