Ranking kredytów hipotecznych online

2021-05-04 08:00:00

Przez internet można już wnioskować nie tylko o drobne pożyczki, ale nawet o kredyt na mieszkanie lub dom o wartości kilkuset tysięcy złotych. Sprawdziliśmy, w których bankach można skorzystać ze zdalnej ścieżki wnioskowania i gdzie da się zdobyć kredyt hipoteczny online w najlepszej cenie.

Porównanie kredytów mieszkaniowych, o które można wnioskować na odległość, przeprowadziliśmy w oparciu o następujące założenia: o kredyt ubiega się konsument zarabiający 4500 zł netto miesięcznie (umowa o pracę), który posiada 150 tys. zł wkładu własnego, pozyskanego ze sprzedaży obecnego mieszkania. Kwota, jakiej potrzebuje to 200 tys. zł, a spłatę zamierza rozłożyć na 20 lat. Założyliśmy, że wnioskodawca nie był dotychczas klientem danego banku.

O miejscu w rankingu decydowała wysokość miesięcznej raty.

Miejsce 1: Bank Pekao S.A.

  • rata: 1052 zł
  • oprocentowanie: 2,2% (marża 1,95% + WIBOR 6M)
  • ubezpieczenie: dobrowolne

Najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego online aktualnie posiada Bank Pekao S.A. Pożyczając na mieszkanie 200 tys. zł na 20 lat miesięczna rata może wynieść tylko 1052 zł. Kredyt jest dostępny w kilku opcjach do wyboru: z ubezpieczeniem spłaty lub bez oraz z niższą marżą lub bez prowizji. W rankingu został uwzględniony wariant z marżą obniżoną do 1,95% i ubezpieczeniem spłaty CPI, dzięki niemu ubezpieczony może uniknąć płacenia nawet do 12 rat po utracie pracy lub w razie czasowej niezdolności do pracy, a w przypadku jego śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku spłatę pozostałego zadłużenia w całości przejmie na siebie ubezpieczyciel.

Każdy zainteresowany ofertą może złożyć wniosek kredytowy bez wychodzenia z domu. Zamiast tracić czas na dopełnianie formalności osobiście w oddziale, skan wniosku i inne, potrzebne dokumenty można przesłać w wiadomości e-mail. Korzystając ze zdalnej procedury wnioskowania, w banku wystarczy pojawić się tylko raz – na samo podpisanie umowy o kredyt (po otrzymaniu pozytywnej decyzji). By rozpocząć proces ubiegania się o finansowanie, wystarczy zamówić na stronie internetowej Banku Pekao S.A. kontakt telefoniczny ze specjalistą, który odpowie na wszelkie pytania i krok po kroku przeprowadzi przez proces zdalnego wnioskowania o kredyt.

Miejsce 2: ING Bank Śląski

  • rata: 1056 zł
  • oprocentowanie: 2,3% (marża 2,05% + WIBOR 6M)
  • ubezpieczenie: obowiązkowe

Na ratę 1056 zł miesięcznie mogą liczyć osoby, które wybiorą ofertę specjalną ING Banku Śląskiego: „Wiosna na swoim – lekka rata”, dostępną do 16 maja 2021 r. Uczestnicy promocji, którzy uzyskają pozytywną decyzję kredytową, będą mogli otrzymać kredyt na mieszkanie z marżą 2,05%, a od udzielenia finansowania zapłacą 1,5% prowizji. Wskazane stawki cenowe będą dostępne pod warunkiem posiadania lub założenia konta osobistego w ING wraz z deklaracją comiesięcznych wpływów w wysokości min. 2000 zł oraz wykupienia ubezpieczenia na życie. Jeśli o finansowanie wnioskuje więcej niż jedna osoba, wystarczy że wymóg posiadania konta i ubezpieczenia spełni jeden współkredytobiorca.

Zainteresowani ofertą ING mogą złożyć wniosek i dostarczyć wymagane dokumenty przez internet po kontakcie telefonicznym ze specjalistą. O decyzji kredytowej bank poinformuje przez e-mail. Podpisanie umowy nastąpić musi już w oddziale banku.

Miejsce 3: mBank

  • rata: 1071 zł
  • oprocentowanie: 2,61% (marża 2,4% + WIBOR 3M)
  • ubezpieczenie: obowiązkowe

Uwzględnione w rankingu warunki kredytu hipotecznego mBanku dotyczą „Wiosenny czas”, aktywnej do 25 maja 2021 r., w ramach której nowi klienci mogą liczyć na kredyt z marżą 2,4% i bez prowizji. By skorzystać z oferty, należy mieć lub założyć konto osobiste w mBanku i zasilać je wpływami wynagrodzenia, a także ubezpieczyć spłatę kredytu poprzez wykupienie proponowanej przez mBank 5-letniej polisy na życie. Jeśli o kredyt wnioskuje więcej niż jedna osoba, ubezpieczeniem będą musieli zostać objęci wszyscy współkredytobiorcy.

Proces wnioskowania odbywa się całkowicie online – do placówki należy się udać tylko na podpisanie umowy kredytowej. Niezbędne dokumenty dostarczane są poprzez stronę internetową banku. Za pomocą jednego wniosku można załączyć maksymalnie 10 plików, każdy w rozmiarze do 10 MB. Jeśli zaistnieje potrzeba przedłożenia większej liczby plików, należy złożyć kolejny wniosek.

Każdy z wymienionych banków udostępnia na swojej stronie internetowej intuicyjny kalkulator, dzięki któremu jeszcze przed kontaktem ze specjalistą zainteresowani mogą poznać przybliżoną wysokość raty w zależności od kwoty, jakiej potrzebują, posiadanego wkładu własnego i wybranego okresu spłaty. Warto jednak mieć na uwadze, że ostateczne warunki kredytowania i samo wydanie decyzji kredytowej będą znane dopiero po złożeniu wniosku.

Ekspert Comperia.pl