Ranking kart kredytowych VISA

2008-03-12 00:00:00

Karta kredytowa to bardziej złożony produkt finansowy, niż się może wydawać. Wysokość limitu kredytowego i odsetek naliczanych po przekroczeniu terminu jego spłaty to nie wszystko. Najniższe oprocentowanie oferują mBank, ING Bank Śląski i Eurobank. Za wydanie karty nie zapłacimy w ING Banku, Banku BGŻ i mBanku.

Trzeba pamiętać o koszcie wydania karty i jej użytkowania w kolejnych latach, dostępnym czasie utrzymywania zadłużenia bez ponoszenia kosztów, a przede wszystkim o szerokim spektrum obowiązkowych i gratisowych ubezpieczeń powiązanych z kartą. Prezentujemy zestawienie kart zwykłych VISA posortowanych z użyciem kryterium oprocentowania kredytu oraz faktycznego kosztu obsługi karty (z uwzględnieniem wszystkich kosztów).

Najpierw same odsetki
Przyjmijmy, że interesuje nas karta z limitem zadłużenia w wysokości 5 tys. zł. Niech to będzie zwykła VISA z paskiem magnetycznym. Kto wygrywa?

 Bank  Nazwa karty               Koszt wydania   Oprocentowanie Okres bezodsetkowy
 mBank Visa Classic  58 zł  15 proc. 54 dni
 ING Bank Śląski  Visa Classic  0 zł 15,5 proc. 52 dni
 Eurobank  VISA Classic Standard  15 zł  15,9 proc. 52 dni
 mBank Visa Classic  48 zł  17 proc.

 54 dni

 mBank Compensa Visa Classic  60 zł  17 proc. 54 dni
 GE Money Bank  VISA ALMA Prestige  0 zł  17,5 proc. 54 dni
 Toyota Bank  Toyota Ice Rose  48 zł  18 proc.  56 dni
 Toyota Bank  Toyota Black Pearl  48 zł  18 proc. 56 dni
 Raiffeisen Bank  Visa Nowa  25 zł  19 proc. 54 dni
 mBank  Visa Classic  38 zł  19 proc. 54 dni

Wielokrotnie przewija się oferta mBanku. Jak się okazuje ten kredytodawca uzależnia oprocentowanie potencjalnego zadłużenia od prowizji za wydanie karty. Podobną praktykę stosują inne instytucje, np. GE Money Bank. Bywa również, że karty danego banku różnią się jedynie listą partnerów, gdzie można liczyć na zniżki cenowe (Millennium) lub nawet tylko nazwą (Toyota Bank). Tak więc dotarcie do najcenniejszych, a więc cenowych informacji, nie jest wcale łatwe.

Przez pryzmat kosztów całkowitych
Spróbujmy posortować ten sam zbiór oferentów kart, ale przy założeniu, że nasz klient faktycznie wykorzystuje limit 5 tys. zł, ale spłaca go już po miesiącu, czyli w rzeczywistości nie korzysta z faktycznego kredytowania. Przyjmijmy dodatkowo, że karta będzie używana tylko przez rok. Jak wtedy będzie wyglądała lista? Sortowanie przebiegnie po koszcie związanym z opłatą za wydanie karty, przy uwzględnieniu obowiązkowych ubezpieczeń, o ile takie występują. W analizowanym przykładzie ma to miejsce jedynie w przypadku GE Money Banku.

Bank Nazwa karty  Koszt obsługi Oprocentowanie  Okres bezodsetkowy 
mBank Visa Radość Życia  0 zł  21 proc.  54 dni
ING Bank Śląski  VISA Classic  0 zł  15,5 proc. 52 dni
Bank BGŻ  Visa Classic  0 zł  19 proc. 51 dni
Eurobank  VISA Classic Standard 15 zł  15,9 proc. 52 dni
Kredyt Bank  VISA Flag  20 zł  21 proc. 56 dni
Eurobank  VISA Classic Premium Club  25 zł  19,9 proc. 56 dni
Raiffeisen Bank Visa Nowa 25 zł 19 proc. 54 dni
mBank 

 Visa Classic

 38 zł  19 proc.  54 dni
Pekao  VISA Regata  40 zł 28 proc. 45 dni
GE Money Bank VISA ALMA Prestige  48 zł  17,5 proc. 54 dni

Jak widać zestawienie wygląda zupełnie inaczej. Dlaczego? Ponieważ oprocentowanie karty to parametr, który należy porównywać jedynie wtedy, kiedy wiemy, że faktycznie skorzystamy z potencjalnej możliwości zadłużania się. W przeciwnym razie zadecydują stałe koszty związane z obsługą karty (opłata za wydanie, opłata za korzystanie z karty przez kolejny okres, obowiązkowe ubezpieczenia). Pamiętajmy również, że większość kart kredytowych daje korzyści związane z obniżkami u określonych usługodawców (np. karty Millennium). A te mogą być spore w zależności od indywidualnych potrzeb.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam