Przedstawiamy 8 zasad kredytobiorcy, czyli jak dostać dobry kredyt na mieszkanie?

2013-08-12 14:12:02

Nawet jeśli już masz kredyt hipoteczny to wcześniej czy później albo będziesz go refinansował albo zaciągał nowy zmieniając mieszkanie np. na dom. Nieważnej jednak czy szukasz kolejnego kredytu czy dopiero pierwszego. Warto poznać kilka zasad, by otrzymać dobry kredyt na mieszkanie. Comperia przedstawia je w jednym miejscu-sprawdź zanim zaczniesz szukać!

 

  1. Sprawdź ofertę swojego macierzystego banku
Niestety w przypadku kredytów hipotecznych musisz porównać oferty wszystkich banków, by wybrać tę najlepszą. Nie zawsze bank, w którym masz konto zaproponuje ci najlepsze warunki. Niemniej jednak poszukiwanie kredytu na mieszkanie lub dom należy zacząć od swojego banku. 
  1. Wybieraj raty równe zamiast malejących
W przypadku wyboru w jakich ratach spłacać kredyt mieszkaniowy przedstawiane są 2 punkty widzenia:
·         raty malejące są po to, by płacić mniej odsetek
·         raty równe są po to by mieć wyższą zdolność kredytową i niższe obciążenie przez pierwszy okres kredytowania
Co więc wybrać? Raty równe a to z 2 powodów: rzeczywiście zdolność kredytowa jest w tym przypadku większa a dodatkowo bardzo łatwo z rat równych zrobić system rat malejących (bez wiedzy banku) i spłacać szybciej kredyt. Odwrotnie nie da się zrobić.
 
  1. Dokładnie wybierz walutę kredytu
Zdajemy sobie sprawę, że to rada dla nielicznego gorna, które ma wystarczającą zdolność, by kredyt walutowy zaciągnąć. Warto jednak pamiętać, że w przypadku długookresowego kredytu hipotecznego wybór waluty jest bardzo ważny. Można na nim dużo zyskać lub dużo stracić jak ci, którzy zaciągnęli kredyt  we frankach w roku 2008. Poza tym wybór waluty musi uwzględniać również fakt, że Polska bardzo realnie aspiruje do strefy euro-po wejściu do niej kredyty złotowe będą musiały być przewalutowanie na euro, co i tak pociąga za sobą się ryzyko kursowe.

     

  1. Sprawdź zasady wcześniejszej spłaty
Jeśli zaciągasz kredyt na 20-30 lat, ale i tak masz zamiar spłacić go wcześniej (bo np. wiesz, że nie jest to twoja docelowa nieruchomość) to koniecznie zwróć uwagę na koszty oraz zasady wcześniejszej spłaty. Z reguły prowizja za wcześniejsza spłatę wynosi 1-2% i obowiązuje przez pierwsze 2-3 lata od daty wypłaty kredytu lub podpisania umowy. Sprawdź również czy zasady oraz opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu na mieszkanie wpisane są do umowy kredytowej czy do tabeli opłat i prowizji lub regulaminu. Te ostatnie-musisz wiedzieć, że mogą zmieniać się bez twojej zgody.
 
  1. Sprawdź czy musisz dostarczać faktury przy remoncie, wykończeniu mieszkania lub budowie domu
Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu (systemem gospodarczym), remont albo wykończenie mieszkania to upewnij się, czy bank który wybrałeś wymaga dostarczenia faktur jako rozliczenia wypłaconych transz kredytu. Niektóre banki wymagają jedynie dostarczenia zdjęć z budowy a przed wypłatą ostatniej transzy dokonują inspekcji przez wyszkolonego pracownika banku.
 
  1. Upewnij się czy ubezpieczenie pomostowe płacisz od razu od przyznanej kwoty kredytu czy tylko od wypłaconych transz
Jeśli twój kredyt jest wypłacany w transzach (np. przy budowie domu albo w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym) sprawdź czy bank pobierze ubezpieczenie pomostowe (liczone zwykle jako stawka procentowa) od razu od całkowitej przyznanej kwoty kredytu czy od aktualnie wypłaconej wysokości transz. Do zaoszczędzenia jest nawet kilkaset lub kilka tysięcy złotych w zależności od kwoty kredytu.
 
  1. Jeśli bierzesz kredyt walutowy…
… to sprawdź czy kwota kredytu, o którą wnioskujesz jest wpisana w umowie w złotych polskich czy w walucie kredytu. Jeśli w PLN to nie masz żadnego ryzyka, że w dniu wypłaty otrzymasz mniej niż wnioskowałeś. W przypadku, gdy w umowie kredytowej wpisana jest np. kwota w euro to istnieje ryzyko (przy kredycie wypłacanym transzach bardzo wysokie), że otrzymasz kwotę mniejszą niż ta, o którą wnioskowałeś.
Przykład: wnioskujesz o 300 tys. zł, kredyt hipoteczny w euro. Bank wpisuje w umowie kwotę kredytu w euro ustalaną po kursie z dnia decyzji kredytowej. Wypłata kredytu jest jednak w złotych po kursie  z dnia wypłaty kredytu. Kurs w dniu decyzji kredytowej to 4,4 zł za 1 euro czyli w umowie kredytowej będzie kwota 68 181,82 EUR. Jeśli w dniu wypłaty kredytu (np. 2 tygodnie po decyzji kredytowej) kurs EURPLN spadnie do 4,1 zł to kwota wypłacona wyniesie „tylko” 279 545,5 zł! Różnicę będziesz musiał pokryć ze swojej kieszeni.
 
  1. Sprawdź w jakich okolicznościach w trakcie spłaty kredytu bank może zażądać wyceny nieruchomości lub oceny twojej aktualnej zdolności kredytowej/sytuacji majątkowej
Banki są bardzo mocno wyczulone obecnie w kwestii oceny zdolności kredytowej. Dlatego w umowie kredytowej może znaleźć się zapis, że bank np. „… może wypowiedzieć umowę w przypadku znacznego obniżenia realnej wartości zabezpieczenia…” lub „…bank może wypowiedzieć umowę kredytu w przypadku znacznego pogorszenia statusu majątkowego kredytobiorcy, co mogłoby grozić brakiem zdolności do spłaty kredytu”. Sprawdź dokładnie czy bank, który wybierzesz posiada takie zapisy a twój prawnik niech wyjaśni dokładnie co one oznaczają.
 
Chcesz podyskutować o kredytach hipotecznych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl 
 
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam