Płacąc kartą za świąteczne zakupy możesz oszczędzić

2013-12-17 11:42:00

Wiele osób z przerażeniem myśli o czekających je świątecznych wydatkach. Chcąc choć trochę im ulżyć, proponujemy nieco inne podejście do robienia zakupów. Co zrobić, by na nich oszczędzić, nie rezygnując przy okazji z przyjemności? Rozwiązanie jest proste – płać kartą kredytową!

Przed Świętami nikt nie lubi patrzeć na stan swojego konta – pieniędzy z niego ubywa w zastraszającym tempie. Na szczęście jest sposób, by proces ten opóźnić, a nawet nieco ograniczyć. W jaki sposób? Płacąc za wszystkie świąteczne zakupy kartą kredytową. Pozwala ona oszczędzać na wydatkach na dwa sposoby.

Po pierwsze – okres bezodsetkowy

Korzystając z karty kredytowej wydajemy tak naprawdę nie swoje pieniądze - wykorzystujemy limit, jaki przyznał nam bank. Największą zaletą tej pożyczki jest to, że może nas nic nie kosztować.

Spłacając kredyt na karcie w odpowiednim momencie, czyli w trakcie trwania okresu bezodsetkowego (wszystko o okresie bezodsetkowym TUTAJ), nie zapłacimy odsetek od wykorzystanej kwoty. W tym samym czasie nasze wynagrodzenie może spokojnie leżeć na koncie oszczędnościowym i przynosić zysk.

Koniecznie jednak trzeba pamiętać, że okres bezodsetkowy dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych, czyli np. płatności dokonywanych w sklepach itp. Jeśli za pomocą karty wypłacimy pieniądze z bankomatu, zapłaci za to prowizję, a odsetki zaczną być naliczane od dnia dokonania takiej operacji.

Po drugie – mnóstwo rabatów

Oszczędzać można też w inny sposób – korzystając z rabatów, które przysługują użytkownikom kart kredytowych. Wiele banków oferuje klientom karty, które uczestniczą w programach partnerskich, dzięki którym zakupy w określonych sklepach są tańsze. I tak bank Millennium współpracuje z supermarketami Piotr i Paweł i posiadaczom karty partnerskiej Piotr i Paweł oferuje 5 proc. zniżkę na zakupy w tych sklepach.

Bank Zachodni WBK nie wybiera konkretnej sieci, z której musimy korzystać, by uzyskać rabat. Każdy użytkownik Karty kredytowej 1|2|3 dostanie zwrot 1 proc. wartości transakcji w supermarketach spożywczych, 2 proc. wartości transakcji na stacjach paliw i 3 proc. wartości transakcji w restauracjach i fast foodach – maksymalnie 760 zł rocznie.

Rabaty mogą być naprawdę spore – mBank przekonuje, że u niektórych partnerów uzyskamy nawet 55 proc. zniżkę na zakupy. Gdzie konkretnie, można sprawdzić na stronie banku.

 

Programy rabatowe w wybranych kartach kredytowych
Nazwa banku
Nazwa karty
Oprocentowanie
Okres bezodsetkowy
Rodzaj rabatu
Bank BPH
Bonus
15,20%
54 dni
Zwrot 5% wartości zakupów w wybranych sklepach lub zwrot 1% wartości zakupów we wszystkich sklepach
Bank BPH
AutoPlus
15,20%
54 dni
2% mniej za litr paliwa na wszystkich stacjach paliw na całym świecie
Santander Consumer Bank
VISA
TurboKARTA
15,00%
54 dni
1% tańsze zakupy poza stacjami paliw
3% tańsze paliwo i zakupy na stacjach paliw
INVEST-BANK
MasterCard Classic EMV + pakiet "Ochrona Posiadacza karty"
15,00%
52 dni
ok. 200 punktów płatności z rabatem nawet do 50%
mBank
MasterCard World
16,00%
54 dni
rabaty do 55% u partnerów Programu rabatowego mBanku, specjalne rabaty w programie Buy & Smile
Bank Zachodni WBK
Karta kredytowa 1|2|3
16,00%
54 dni
1% wartości transakcji w supermarketach spożywczych,2% wartości transakcji na stacjach paliw,3% wartości transakcji w restauracjach i fast foodach
Bank Millennium
Karta partnerska Piotr i Paweł
16,00%
56 dni
5% zniżki za zakupy w sklepach Piotr i Paweł
Alior Bank
Alior Bank MC World
16%
58 dni
Program lojalnościowy Rewards- klient zbiera punkty, które może wymienić na nagrody
Raiffeisen Bank
Komfortowa karta kredytowa
16,00%
56 dni
Zwrot od transakcji bezgotówkowych - do 360 zł rocznie
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Umiejętne korzystanie z karty kredytowej może przynieść spore oszczędności. Ważne jest, by wybrać taką kartę, która pozwoli nam w pełni wykorzystać jej właściwości.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam