PKO BP: jak uruchomić wakacje kredytowe na czas koronawirusa?

Od 19 marca PKO BP umożliwia osobom dotkniętym skutkami pandemii COVID-19 zawieszenie spłaty 3 rat kredytu hipotecznego lub pożyczki gotówkowej. Wyjaśniamy, jak to zrobić online, i odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób odroczenie wpłynie na wysokość przyszłych rat.

Kredytobiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa utracili dochody, mogą skorzystać w PKO BP z 3-miesięcznych wakacji kredytowych - niezależnie od tego, czy już wcześniej korzystali z odroczenia płatności rat. By odsunąć płatności trzech kolejnych rat, nie trzeba się zgłaszać do oddziału. Niezbędne dokumenty można przesłać online, przez serwis internetowy iPKO:

Jak skorzystać z 3-miesięcznych wakacji kredytowych w PKO BP? Formalności

1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej iPKO i kliknij kolejno: Oferty i wnioski → Dyspozycje/Zaświadczenia → Nowa dyspozycja

2. Wybierz odpowiedni typ dyspozycji:

  • Kategoria: dotycząca kredytu hipotecznego lub pożyczki gotówkowej

  • Rodzaj wniosku: Dyspozycja

  • Podkategoria: Zawieszenie spłaty kredytu

3. Rozwiń listę wyboru i wybierz z niej swój kredyt lub pożyczkę.

Wskaż, w jaki sposób chcesz się dowiedzieć o zawieszeniu spłaty (e-mail lub SMS) i potwierdź złożenie dyspozycji narzędziem autoryzacyjnym (np. kodem SMS).

UWAGA! Poprawnie złożonej dyspozycji nie można już anulować!

Osoby, które zamierzają zawiesić spłatę rat pożyczki gotówkowej, powinny złożyć dyspozycję udzielenia 3-miesięcznych wakacji kredytowych tylko raz. Klienci z kredytem hipotecznym muszą przesłać trzy odrębne wnioski: każdy o odroczenie spłaty jednej raty o miesiąc.

Do kiedy złożyć wniosek?

Dyspozycję uruchomienia wakacji kredytowych należy złożyć najpóźniej 3 dni robocze przed dniem atności raty. Po przekroczeniu tego terminu wakacje będą aktywowane dopiero od kolejnego miesiąca.

Pamiętaj: odraczane raty nie znikną

Choć samo złożenie wniosku o odroczenie rat jest bezpłatne, to wakacje kredytowe zwiększają ogólny koszt kredytu. Dlaczego? Odroczeniu podlegają trzy pełne raty (kapitałowo-odsetkowe), których wysokość bank dopisze do kapitału pozostałego klientowi do spłaty. Kwoty te (wraz z odsetkami) proporcjonalnie zwiększą kolejne raty, zmieniając tym samym harmonogram spłaty kredytu.

Zarówno złożenie dyspozycji uruchomienia wakacji kredytowych, jak i przygotowanie przez bank nowego harmonogramu spłat jest bezpłatne.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam