Pieniądze dostępne od zaraz - jakie są możliwości?

2012-08-08 11:34:00

Co zrobić w sytuacji, gdy w budżecie domowym brakuje środków na bieżące wydatki, a za kilka dni na rachunek wpłyną pieniądze? Gdzie i jak można otrzymać pieniądze od ręki? Comperia.pl doradza, jak rozwiązać chwilowe problemy z płynnością.

Chwilowy brak płynności

To zjawisko, które dotyczy wielu osób. Niektórzy mają te problemy częściej, inni rzadziej, ale nawet mądre zarządzanie budżetem domowym nie uchroni przed spóźniającą się wypłatą czy nagłym wydatkiem.

W takiej sytuacji potrzeba pieniędzy właściwie od zaraz, a ta ewentualna pożyczka będzie spłacona już po kilku czy kilkunastu dniach. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Bezpieczeństwo przez cały rok

Jeśli komuś takie braki płynności zdarzają się kilka razy w roku, warto pomyśleć nad rozwiązaniem, dzięki któremu nie będzie trzeba za każdym razem nerwowo szukać szybkich i drogich pożyczek.

Jednym z takich rozwiązań może być karta kredytowa z kilkutysięcznym limitem. W przypadku chwilowego braku środków na rachunku można zrobić zakupy za pomocą karty kredytowej i po kilku - kilkunastu dniach, kiedy na konto wpłyną pieniądze, będzie można spłacić kredyt zaciągnięty na karcie.

Co ważne, spłata takiego kredytu w okresie bezodsetkowym pozwala na uniknięcie zapłaty odsetek.
Innym rozwiązaniem może być limit w koncie. W momencie braku środków na rachunku, można skorzystać z takiego kredytu w koncie i odzyskać płynność finansową.

Co lepsze: limit w koncie czy karta kredytowa?

Zaletą powyższych rozwiązań jest fakt, że kartę kredytową czy kredyt w koncie klient ma dostępną na rok, a nawet dłużej. Dzięki temu w razie chwilowych problemów można od ręki skorzystać z powyższych rozwiązań.

Pożyczki od zaraz

Jeśli chwilowa luka w budżecie nie zdarza się często, można każdorazowo spróbować uzyskać szybkie finansowanie. Najprostszym rozwiązaniem będzie oczywiście pożyczka od rodziny. Największą zaletą takiej pożyczki będzie relatywnie niskie oprocentowanie lub jego brak.

W skrajnym przypadku można skorzystać z oferty pożyczek chwilówek. To rozwiązanie dla osób, które nie mają już innej możliwości. W tym przypadku klient otrzyma niezbędną gotówkę, ale będzie to najdroższe rozwiązanie z powyższych czterech możliwości. Dlatego też pożyczanie od tego typu przedsiębiorstw powinno być ostatecznym rozwiązaniem.

Oczywiście, warto mieć na uwadze, że każdy kredyt trzeba spłacić i niezależnie od tego, czy to będzie karta kredytowa czy kredyt w koncie, zaciąganie kredytów powinno być rozważne. Osoby, które nie będą w stanie spłacić takiej pożyczki w kolejnych miesiącach mogą się tylko wpędzić w pętlę zadłużenia.
Jak uchronić się na przyszłość?

Jeśli brak płynności w domowym budżecie zdarza się kilka razy do roku, zamiast płacić za możliwość szybkiego pożyczenia środków, można uchronić się przed takim problemem.

Wystarczy założyć wysoko oprocentowany rachunek oszczędnościowy i odkładać na niego miesięcznie na przykład 100 czy 200 zł. Dzięki temu już po kilku miesiącach można uzbierać kwotę, która będzie pomocna w przypadku chwilowych trudności finansowych. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam