Otrzymałem odmowę kredytu - co zrobić?

2013-04-19 09:37:26

Złożyłeś wniosek w banku o przyznanie kredytu, ale kredytodawca negatywnie się do niego ustosunkował? Sprawdź co było przyczyną takiej decyzji, i podejmij odpowiednie kroki, aby w innym banku albo kolejnym razem Ci się udało.

Co zrobić, jeśli otrzymało się odmowę przyznania kredytu w danym banku? Po pierwsze, taka decyzja nie oznacza, że nie uda się także w innym. W końcu każdy kredytodawca ma nieco inne kryteria oceny ryzyka i budowy swojego portfela kredytowego.

Pamiętaj, że masz prawo poprosić bank o uzasadnienie swojej decyzji. Kredytodawca musi podać bazy danych, na podstawie której dokonał sprawdzenia klienta. Tak nakazuje art. 10 ustawy o kredycie konsumenckim. Co ciekawe, zapis ten, niestety, nie dotyczy kredytów hipotecznych.

Kluczem jest zatem zidentyfikować problem, który stanął na Twojej drodze do kredytu, i postarać się go pokonać. Najważniejsze przeszkody to niesatysfakcjonująca zdolność kredytowa czy niekorzystna historia kredytowa (banki weryfikują ją na podstawie danych dostępnych w Biurze Informacji Kredytowej).

Zła historia kredytowa

Jeśli miałeś (lub co gorsza dalej masz) zobowiązanie niespłacane w terminie, będziesz miał problem z zaciąganiem kolejnych kredytów. Taki negatywny wpis Biuro Informacji Kredytowej może przetwarzać przez 5 lat (jeśli opóźnienie przekroczyło 60 dni, i upłynęło już 30 dni od poinformowania Cię przez bank lub SKOK o tym opóźnieniu oraz o zamiarze przetwarzania danych bez Twojej zgody) . Niestety, nie ma możliwości wymazania swojej zdolności kredytowej - zaległości będą „bruździć” przez pół dekady.

Warto zwrócić także uwagę na to, że dla niektórych banków problemem jest, gdy podczas weryfikacji Twojej historii kredytowej w BIK okaże się, że w niedawnej przeszłości (ok. 1-3 miesięcy) kilka innych banków sprawdzało Cię w bazie (bo złożyłeś u nich wnioski kredytowe). To może się wydawać niesprawiedliwe, bo przecież wniosek to jeszcze nie kredyt, a Ty po prostu chciałeś mieć kilka możliwości i wybrać najlepszą ofertę. Niemniej dla banku takie spostrzeżenie rodzi podejrzenia, m.in. że jakiś bank już udzielił Ci kredytu a jeszcze nie zostało to odnotowane w bazie BIK (inny kredyt automatycznie obniża wszak Twoją zdolność kredytową), że jesteś zdesperowany bo masz kłopoty finansowe, albo że dochodzi do próby wyłudzenia kredytów.

Co więcej, czasem bywa, że odrzucane są przez banki wnioski osób, których jedyną wadą jest fakt, iż… nigdy wcześniej nie miały żadnego kredytu. Innym słowem, nie ma ich w bazie BIK. To utrudnia bankowi ocenę tego, czy taka osoba będzie rzetelnie spłacała zobowiązanie.

Kłopot ze zdolnością kredytową

Jeśli bank odrzuca wniosek, ale także jeśli proponuje niższy kredyt niż wnioskowałeś lub po wyższym oprocentowaniu, to znaczy, że nie jesteś dla niego zadowalająco wiarygodny finansowo. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest np. dołączenie się innej osoby do kredytu. Inne sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej znajdziesz TUTAJ

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam