Oszczędzaj wydając na święta, czyli główne zalety kart kredytowych

2011-12-14 10:07:24

Oszczędzanie wiąże się zazwyczaj z koniecznością zrezygnowania z zakupu konkretnego towaru lub usługi. Istnieje jednak sposób na połączenie tej operacji z dużo bardziej przyjemną, a mianowicie z wydawaniem pieniędzy, co w okresie przedświątecznym jest nie lada gratką.

Święta to okres wzmożonych wydatków, dlatego każda możliwość oszczędzenia pieniędzy jest na wagę złota. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów związanych z organizacją świąt jest umiejętne korzystanie z aktualnie dostępnych produktów bankowych. Dobrym przykładem produktu, który pozwala efektywnie zarządzać swoimi wydatkami i jednocześnie przynosi przy tym oszczędności jest karta kredytowa.

Karta kredytowa to swoisty rodzaj karty płatniczej, w ramach której nie wydajemy własnych pieniędzy, a wykorzystujemy wcześniej przyznany przez bank limit kredytowy. Polega to na tym, że dokonując płatności kartą kredytową klient po prostu się zadłuża. Raz w miesiącu bank generuje zestawienie zawierające listę dokonanych transakcji, kwotę całkowitego zadłużenia oraz minimalną kwotę do spłaty. W jaki sposób tak skonstruowany produkt może pomóc w domowym oszczędzaniu? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Chodzi tu m.in. o tzw. okres bezodsetkowy. Polega on na tym, że klient przez pewien okres (zazwyczaj jeden miesiąc) dokonuje transakcji swoją kartą kredytową. Po tym czasie bank generuje wspomniane już wyżej zestawienie. Klient po jego otrzymaniu dokonuje całkowitej spłaty zadłużenia na karcie. Dzięki takiej operacji, klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Mówiąc wprost robił zakupy na kredyt, który nie był oprocentowany. W tym samym czasie jego wynagrodzenie mogło spokojnie leżeć na koncie oszczędnościowym i tym samym przynosić mu czysty zarobek.
Należy jednak pamiętać, że okres bezodsetkowy dotyczy tylko i wyłącznie transakcji bezgotówkowych, czyli np. płatności dokonywanych w sklepach itp. W momencie, gdy klient zdecyduje się na wypłatę gotówki z bankomatu, to nie dość że poniesie z tego tytułu opłatę, to jeszcze same odsetki zaczną być naliczane od dnia dokonania takiej operacji.

Innym rodzajem oszczędności, jakie można uzyskać korzystając z kart kredytowych wynikają z uczestnictwa w różnego rodzaju programach rabatowych. Większość banków ma w swojej ofercie karty kredytowe dzięki którym dokonywanie płatności za wybrane produkty czy usługi jest po prostu tańsze. Doskonałym przykładem takiej karty może być karta zakupowa oferowana przez Bank BPH, dzięki której klient otrzymuje zwrot 1,5 proc. wartości dokonanych zakupów, nie więcej jednak niż 300 złotych rocznie. Innymi tego typu produktami są karty dające swoim posiadaczom zniżki w wybranych sklepach lub sieciach handlowych np. karta partnerska Bomi z Nordea Banku umożliwia uzyskanie do 6 proc. zniżki za dokonanie zakupów w tej sieci handlowej. Inny przykład to karta partnerska Piotr i Paweł w Banku Millennium oferująca 5 proc. zniżki na zakupy w tej grupie supermarketów.

Przedstawione powyżej przykłady doskonale dowodzą, że robienie zakupów przy użyciu karty kredytowej może przynieść jej posiadaczom ewidentne oszczędności. Wiele jednak zależy od samego zainteresowanego, ponieważ umiejętnego używania karty trzeba się po prostu nauczyć, no i oczywiście wybrać taką, która oferuje interesujące go rabaty.

Poniżej przedstawiono wybrane rodzaje kart kredytowych oferujące różnego typu upusty.

 

Programy rabatowe w wybranych kartach kredytowych
Nazwa banku
Nazwa karty
Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych
Okres bezodsetkowy
Rodzaj rabatu
Bank BPH
Karta zakupowa
23,40%
54 dni
Zwrot 1,5% wartości dokonanych zakupów max. 300 zł na rok
Nordea Bank
Karta partnerska Bomi
17,00%
54 dni
Do 6% rabatu na zakupy w sieci Bomi
Bank Millennium
Karta partnerska Piotr i Paweł
21,00%
56 dni
5% zniżki za zakupy w sklepach Piotr i Paweł*
Alior Bank
Alior Bank MC World
21%**
58 dni
Program lojalnościowy Rewards- klient zbiera punkty, które może wymienić na nagrody
Kredyt Bank
World MasterCard
22%***
56 dni
Program lojalnościowy Rewards- klient zbiera punkty, które może wymienić na nagrody
Raiffeisen Bank
MasterCard World Class&Club
18,99%
59 dni
10% zniżki w sklepach i punktach usługowych: AlmiDecor, Cinema City, Coffeeheaven, Royal Collection, Falkensteiner Hotels and Residences
Santander Consumer Bank
Visa TurboKARTA
23%
54 dni
1% tańsze zakupy poza stacjami paliw
3% tańsze paliwo i zakupy na stacjach paliw
*konieczność dokonania zakupów za minimum 50 zł, zniżka obowiązuje również w sklepie internetowym
** do kwoty zadłużenia 10 tys. złotych
*** Osoby, które założą w banku rachunek Ekstrakonto przez 6 miesięcy od wydania karty; osoby przenoszące do banku kartę kredytową lub kartę charge wydaną przez inny bank 12 miesięcy od wydania karty; osoby wnioskujące o kartę kredytową Visa Gold KB/Warta 12 miesięcy od wydania karty, otrzymają oprocentowanie na karcie tylko 9,99%.
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Autor: Jacek Kasperczyk
 Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam