Oprocentowanie, prowizja za wydanie, okres bezodsetkowy, czyli wszystko o trendach na rynku kart kredytowych

2010-04-14 15:22:27

Comperia co miesiąc analizuje opłaty związane z użytkowaniem kart kredytowych. Dzisiaj przedstawiamy najnowsze zmiany na rynku kart kredytowych w ostatnim miesiącu. Ile wynosi średnie oprocentowanie limitu na karcie? Jak zmieniła się prowizja za wydanie karty kredytowej? Po jakim czasie banki zaczynają naliczać odsetki? Zobacz aktualne trendy rynkowe i sprawdź, jak Twoja karta kredytowa wygląda na tle najlepszych produktów na rynku!

Karty kredytowe to prosty i wygodny sposób na finansowanie bieżących wydatków. Jak sprawić, aby nasza karta kredytowa była do tego tania w obsłudze? Comperia.pl podpowiada, na co zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej. Pokazujemy, jak na przestrzeni ostatnich miesięcy zmieniały się główne parametry kart kredytowych. Niskie oprocentowanie i prowizja za wydanie karty – pokazujemy, czy to możliwe.
 
Metodologia
Comperia.pl co miesiąc sprawdza podstawowe parametry dla czterech odrębnych rodzajów kart kredytowych: zwykłych, srebrnych, złotych i platynowych plastyków. W poszczególnych segmentach analizujemy oprocentowanie i opłaty za wydanie karty, a także długość okresu bezodsetkowego.
Co ważne, dla każdego typu kart wybieramy jedynie 10 aktualnie najlepszych produktów na rynku i na ich podstawie wyliczamy średnie wartości danych parametrów. Taka metodologia pozwala nam śledzić zmiany wśród zdecydowanej czołówki kart kredytowych. Ta część rynku interesuje natomiast największą grupę klientów. Sposób ten umożliwia także porównanie poszczególnych kart kredytowych z najlepszymi produktami. Atrakcyjność naszego „plastiku” najlepiej przetestować przecież na tle liderów poszczególnych segmentów rynku kart kredytowych.
 
Oprocentowanie stabilne
W ciągu ostatniego miesiąca nie zanotowaliśmy na rynku kart kredytowych drastycznych zmian nominalnego oprocentowania. Jedynie wśród zwykłych kart kredytowych średnie oprocentowanie wzrosło o 0,2 pkt. proc. i znajduje się obecnie na poziomie 16,44 proc. Niemniej jednak, jest to już prawie 1 pkt. proc. więcej niż jeszcze rok temu.
 
Wśród srebrnych, złotych i platynowych plastyków nie było żadnych zmian. Średnie oprocentowanie w poszczególnych segmentach rynku wynosi obecnie odpowiednio 19,03, 16,05 i 15,95 proc. w skali roku. Poniższy wykres obrazuje zmiany w okresie ostatnich miesięcy.
 
Średnie oprocentowanie kart kredytowych:
prowizja za wydanie
 
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Karty kredytowe – prowizja za wydanie
Z podobną sytuacją mamy do czynienia także w przypadku prowizji za wydanie kart kredytowych. Jedynie wśród zwykłych plastyków opłaty za roczne użytkowanie karty nieznacznie spadło – obecnie wynosi średnio ok. 57 złotych. Niemniej jednak, od początku roku skumulowane zmiany to spadek o prawie 8 złotych. Jeszcze w grudniu prowizja za wydanie karty wynosiła ok. 65 złotych.

Kliknij i sprawdź najlepsze karty kredytowe!
 
Średnio za wydanie srebrnego, złotego oraz platynowego plastyku trzeba natomiast zapłacić odpowiednio 42,60, 167,30 i 499 złotych. Poniżej przedstawiamy wykres odzwierciedlający zmianę danego parametru od sierpnia 2008 roku do marca 2010 roku.
 
Średnia opłata za użytkowanie kart kredytowych:
prowizja za wydanie
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Karty kredytowe – okres bezodsetkowy
Jeżeli chodzi natomiast o długość okresu bezodsetkowego, to zmiany miały miejsce jedynie w segmencie zwykłych i srebrnych kart kredytowych. W obu przypadkach maksymalny okres bez konieczności spłaty odsetek uległ wydłużeniu. Wśród srebrnych kart kredytowych dany parametr wynosi obecnie 55 dni – o 1 dzień więcej niż jeszcze miesiąc temu. Jest to skutek przetasowań w drugiej części zestawienia najlepszych plastyków na rynku.
 
prowizja za wydanie
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
W innych segmentach długość okresu bezodsetkowego to średnio 54 dni – karty zwykłe oraz 55 dni – karty złote i platynowe. W dalszym ciągu najdłuższy okres bez konieczności zapłaty odsetek oferuje BNP Paribas – 61 dni.

Co jest ważniejsze przy wyborze karty kredytowej-prowizja za wydanie czy oprocentowanie? Podziel się swoją opinią na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam