Nie zarabiasz w złotych? Zapomnij o kredycie hipotecznym

2014-06-18 10:57:00

Najpóźniej do 1 lipca br. banki w Polsce mają czas na dostosowanie się do rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, nakazującej udzielanie kredytów hipotecznych wyłącznie w tej walucie, w której zarabia kredytobiorca. Jako, że zobowiązania w walutach obcych właściwie zniknęły już z ofert banków, oznacza to jedno - osoby nieotrzymujące wynagrodzenia w złotych w zasadzie pozostaną bez szansy na kredyt hipoteczny nad Wisłą.

Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego już na początku roku wiele zmieniła na rynku kredytów hipotecznych - zniknęły zobowiązania na więcej niż 35 lat, z ofert banków ubyły kredyty bez wkładu własnego. W lipcu szykuje się kolejna mała rewolucja. Banki będą mogły udzielać kredytów hipotecznych wyłącznie w tej walucie, w której klient zarabia. Co więcej, jeśli dane gospodarstwo domowe osiąga dochody w różnych walutach, walutą kredytu musi być ta, w której uposażenie jest najwyższe.

Zatem najpóźniej od 1 lipca osoby zarabiające w złotych nie będą już mogły zaciągnąć kredytu walutowego. Już dziś jest to trudne - tylko kilka banków ma w ofercie zobowiązania w innych walutach niż złoty, w dodatku często tylko dla zamożniejszych klientów, z dochodami na poziomie nawet 15 tys. zł miesięcznie. Od nowego miesiąca nawet bardzo wysokie wynagrodzenie, jeśli pobierane w złotych, nie będzie przepustką do zaciągnięcia kredytu walutowego.

Banki udzielające kredytów w walutach obcych
Bank
Waluta
mBank
EUR, USD, GBP
BOŚ Bank
EUR, USD
Pekao
EUR, USD
Raiffeisen Polbank
EUR, USD
Bank Zachodni WBK
EUR
Alior Bank
EUR
Getin Noble Bank
EUR
Deutsche Bank
EUR
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Zdecydowanie większe problemy będą miały osoby zarabiające w walutach obcych, a chcące zaciągnąć kredyt hipoteczny w Polsce. O ile jeszcze dochody otrzymują w euro, może uda im się zdobyć bankowe finansowanie. Ale już gospodarstwa domowe utrzymujące się z wynagrodzenia np. w funtach brytyjskich będą mogły iść tylko do mBanku (chyba, że jeszcze jakiś bank poszerzy swoją ofertę o kredyty w funtach, ale to bardzo wątpliwe), zaś kredytu np. w koronach szwedzkich czy norweskich nie zaciągnie się nigdzie. Osoby pracujące za granicą będą więc mogły na kredyt zakupić nieruchomość wyłącznie w kraju swojej pracy - banki zagraniczne nie udzielają kredytów na mieszkania czy domy w Polsce, tak jak i polskie banki nie finansują inwestycji za granicą.

Warto zauważyć, że swoją szansę na dofinansowanie wkładu własnego definitywnie stracą klienci zainteresowani programem Mieszkanie dla Młodych, a niezarabiający w złotych. Dopłatę rządową można uzyskać wyłącznie do kredytu w polskiej walucie, a takiego osoby wynagradzane w euro, dolarach czy funtach zwyczajnie nie dostaną.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam