Najlepsze karty kredytowe na ferie - sprawdź ranking Comperii, zanim wybierzesz!

2010-01-29 15:11:28

Wyjeżdżając na zimowy urlop z pewnością będzie Ci potrzebna gotówka. Co, jeśli nie zdążyłeś odłożyć odpowiedniej sumy lub obawiasz się, że Twoje środki mogą Ci nie wystarczyć? W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie Ci karta kredytowa. Zobacz nasz najnowszy ranking kart kredytowych i dowiedz się, którą kartę warto włożyć do swojego portfela, zanim udasz się na zasłużony wypoczynek.

Wyjazd na zimowe ferie jest zazwyczaj równie przyjemny, co i kosztowny. Wypożyczenie sprzętu narciarskiego, wejściówka na stok, nocleg w hotelu… takie wydatki potrafią mnożyć się bez końca. Dodatkowo, w czasie urlopu często zapominamy o codzienności i pozwalamy sobie na przyjemności, z których w normalnej sytuacji byśmy nie skorzystali. W efekcie, zawartość naszego portfela szybko topnieje. Aby nie doprowadzić do sytuacji, w której zbyt wcześnie kończy nam się gotówka, warto mieć przy sobie kartę kredytową. Wybór kart jest jednak bardzo szeroki, w każdym banku jest ich po kilka. Na którą się zdecydować? Na to pytanie odpowie Ci nasz zimowy ranking kart kredytowych.

 
Wybór najlepszej karty będzie zależał od tego, w jaki sposób chcesz z niej korzystać. Zakładamy dwa możliwe scenariusze. Pierwszy – masz już odłożoną odpowiednią sumę pieniędzy na ferie, jednak masz wątpliwości, czy to wystarczy i na wszelki wypadek chcesz mieć w portfelu kartę kredytową. W końcu nieprzewidziane wydatki to wręcz nieodłączny element kilkudniowych wycieczek. Według drugiego scenariusza, cały koszt wyjazdu chcesz sfinansować za pomocą karty kredytowej. Przeanalizujmy obie wersje i wskażmy dla każdej z nich najlepszą kartę.
 
Scenariusz 1.
Karta kredytowa na wypadek nieprzewidzianych wydatków

W tym wypadku nie będzie Ci potrzebna karta z wysokim limitem. Oczywiście zależy to od tego, gdzie i na jak długo masz zamiar się wybrać, ale 5 tys. zł powinno być wystarczającą kwotą. Na jaki parametr karty zwrócić szczególną uwagę? Wysokość oprocentowania możemy sobie darować, gdyż zakładamy, że zaraz po powrocie, jeszcze zanim bank zacznie naliczać odsetki od wykorzystanego kredytu, spłacisz go w całości. Dlatego najważniejsze jest, aby obsługa karty była tania oraz okres bezodsetkowy był jak najdłuższy. Poniżej prezentujemy czołówkę kart o najdłuższym okresie nieoprocentowanego kredytu zwolnionych z opłaty za wydanie.
 
Ranking kart kredytowych, limit 5 tys. zł
kryterium: najdłuższy okres bezodsetkowy + brak opłaty za wydanie karty
 
 
Bank
Karta kredytowa
Okres bezodsetkowy
1
Sprawdź!
59 dni
2
Alior Bank
MasterCard Silver/Gold
58 dni
3
Eurobank
Visa Classic/Gold Premium Club
Visa Classic Kaufland
56 dni
Kredyt Bank
Visa Gold Kredyt Bank/WARTA
56 dni
Polbank EFG
Polbank Era
Polbank dzieciom
56 dni
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Scenariusz 2.
Karta kredytowa na pokrycie wszystkich wydatków w trakcie urlopu


Tym razem będziemy szukać najlepszej karty według innego kryterium. Po pierwsze, będzie Ci potrzebna karta z dużo wyższym limitem, załóżmy 25 tys. zł. Przypuszczamy, że nie będziesz w stanie szybko spłacić mocno wykorzystanego limitu kredytowego i pożyczone pieniądze będziesz zwracał do banku stopniowo. W takiej sytuacji najistotniejszym dla Ciebie faktem jest, aby karta kredytowa generowała jak najniższe odsetki, czyli była jak najniżej oprocentowana, gdyż właśnie odsetki będą stanowić lwią część łącznych kosztów związanych z użytkowaniem karty. Efekt naszych poszukiwań widoczny jest poniżej.
 
Ranking kart kredytowych, limit 25 tys. zł
kryterium: najniższe oprocentowanie
 
 
Bank
Karta kredytowa
Oproc.
1
Sprawdź!
12%
2
BOŚ
Visa Gold
12,5%
Nordea Bank
Nordea Aspiracje Gold
12,5%
4
BPH
MasterCard Gold
Program Komfort
14%
5
BOŚ
Visa Classic
14,5%
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Oczywiście nie każda karta kredytowa dostępna jest dla wszystkich klientów. Im wyższym limitem kredytowym będziesz chciał dysponować, tym większe dochody będziesz musiał udokumentować w trakcie analizy Twojej zdolności kredytowej. Szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych kart prezentowanych w niniejszym zestawieniu znajdziesz na stronach naszej porównywarki w szczegółach oferty.
 

Koniecznie sprawdź walutę rozliczeniową Twojej karty kredytowej!

Jeżeli wybierasz się poza granicę Polski, czyli będziesz przeprowadzał transakcje w walucie innej niż złoty, pamiętaj aby dopasować walutę rozliczeniową Twojej karty kredytowej do waluty kraju, do którego się udajesz. Jest to bardzo istotne, gdyż każde przewalutowanie pociąga za sobą koszty spreadu (różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty). Zobrazujmy to przykładem: walutą rozliczeniową karty jest dolar amerykański, zaś Ty jesteś we Francji i płacisz w euro. Aby wyrazić koszt tej transakcji w złotych, jej wartość zostanie najpierw przeliczona z euro na dolary, a następnie z dolarów na złote. Gdyby karta była rozliczana w euro, transakcja od razu zostałaby przeliczona z euro na złote i tylko raz poniósłbyś koszty spreadu.


Jak sprawdzić walutę rozliczeniową danej karty kredytowej?

Dawniej sprawa była prosta. Wszystkie karty obsługiwane w systemie Visa rozliczane były w pierwszej kolejności do dolara amerykańskiego, zaś karty MasterCard do euro. Obecnie ta zasada już nie obowiązuje i przy wyborze konkretnej karty musisz spytać w banku o jej walutę rozliczeniową dla transakcji zagranicznych.

Jaką kartę kredytową polecasz na ferie? Podyskutuj z innymi na naszym forum o kartach kredytowych!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam