Najlepsza karta kredytowa? Dla każdego jest inna.. .

2010-02-19 08:35:02

Czy warto posiadać kartę kredytową? Najlepsza karta kredytowa -jak ją wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Na te wszystkie pytania i nie tylko odpowiada dzisiaj Comperia.pl. Zobacz, jaka karta kredytowa będzie dla Ciebie optymalna! Sprawdź najlepszą kartę kredytową na rynku!

Rynek kart kredytowych w Polsce stale rośnie. Obecnie w każdym banku mamy możliwość uzyskania wymarzonego plasyku. W zależności od standardu i funkcjonalności karty przyjdzie nam jednak zapłacić za użytkowanie karty kredytowej od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie. Comperia.pl podpowiada na co zwrócić uwage przy wyborze najlepszej karty kredytowej.

 
Oprocentowanie a sposób korzystania z karty
 
Oprocentowanie jest najważniejszą składową kosztu związanego z użytkowaniem karty kredytowej. Mimo to, istnieje możliwość całkowitego uniknięcia jego płacenia. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy korzystać z danego plastyku. Jeżeli zadłużamy się regularnie, nawet na znaczne sumy, ale spłat swoich zobowiązań dokonujemy terminowo, to nie powinniśmy się obawiać oprocentowania nawet na poziomie 18 – 20 proc. Okres bezodsetkowy może się wahać w zależności od rodzaju karty oraz banku, w którym ją posiadamy. Nie mniej jednak najkrótszy termin, w którym nie będziemy zmuszeni zapłacić za zaciągnięte zobowiązanie wynosi co najmniej 51 dni. Ponadto, banki coraz częściej oferują nam także serwis smsowy, przypominający o spłacie zadłużenia na karcie.
 
Opłata za wydanie karty
 
Parametr ten, pomimo, iż pobierany raz do roku, stanowi znaczne obciążenie dla posiadacza karty kredytowej. Oczywiście, wysokość opłaty waha się w zależności od koloru karty oraz dostępnego na niej limitu. Niemniej jednak, w przypadku najbardziej prestiżowych plastyków może wynieść nawet 650 zł.
Należy pamiętać, iż istnieje jednak możliwość zwrotu przez banku pobranej opłaty za wydanie, czy użytkowanie karty kredytowej. Najczęściej uzależnione jest ono od posiadania na rachunku odpowiedniego salda zadłużenia w danym roku, bądź dokonania kartą odpowiedniej ilości transakcji bezgotówkowych w terminie np. 3 miesięcy od jej wydania.
 
Ubezpieczenie
 
Przy wyborze najlepszej karty kredytowej pod uwagę należy wziąć także koszty, które w pierwszym momencie są trudne do zauważenia. Jednym z nich jest ubezpieczenie, które banki coraz powszechniej dołączają do kart kredytowych. Z jednej strony jest to mechanizm zabezpieczający instytucje finansową i posiadacza karty kredytowej np. na wypadek utraty przez niego pracy. Z drugiej strony natomiast czynnik generujący dodatkowe koszty związane z użytkowaniem plastyku. Najczęściej wysokość miesięcznej składki ubezpieczeniowej uzależniona jest od przypisanego do karty maksymalnego limitu zadłużenia.
 
Podsumowując, najlepsza karta kredytowa to taka, która jednocześnie gwarantuje nam szybki dostęp do dodatkowego kredytu, z drugiej natomiast wiąże się z jak najniższymi kosztami obsługi. Przy wyborze najlepszej karty kredytowej należy wziąć pod uwagę co najmniej 4 podstawowe parametry: oprocentowanie, okres bezodsetkowy, prowizję za wydanie i użytkowanie karty a także ubezpieczenia z nią związane.

Szukasz najlepszej karty kredytowej? Sprawdź karty kredytowe w naszej porónywarce albo podyskutuj na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam