Kredyty gotówkowe tanie jak nigdy

2016-03-21 07:33:00

Kredyty bankowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych przez wiele osób do wsparcia budżetów domowych. Produkty te są doskonałym źródłem tzw. szybkiej gotówki, którą z powodzeniem można przeznaczyć na dowolny cel. Niestety w świecie finansów nie ma nic za darmo i za pożyczone od banku pieniądze trzeba zapłacić. Czy owa "cena" jest dziś niższa, wyższa a może taka sama jak kiedyś? Comperia.pl zaprasza do krótkiej analizy.

Pożyczki gotówkowe są oferowane przez niemal wszystkie banki działające w naszym kraju. Ich największą zaletą jest to, że z rozwiązań tych może skorzystać osoba mająca dobrą historię kredytową oraz zdolność do terminowego regulowania rat kredytowych. Czy jednak dzisiejsze kredyty są na tyle tanie, aby móc je bezkarnie zaciągać? Sprawdźmy.

  

W celu dobrego zbadania tego problemu analizie zostaną poddane kredyty gotówkowe opiewające na kwotę 10 tys. złotych z 4-letnim okresem spłaty.

Atrakcyjny "nominał"

Podstawowymi kosztami związanymi z obsługą kredytów gotówkowych są oprocentowanie nominalne takich zobowiązań oraz prowizja pobierana za ich udzielenie. Ekspansywna polityka pieniężna prowadzona w ostatnich latach przez Narodowy Bank Polski sprawiła, że poziom tego pierwszego parametru przyjmuje obecnie wartość najniższą od wielu lat. Dla badanego zobowiązania (10 tys. złotych z 48-miesięcznym okresem spłaty) średnie oprocentowanie nominalne wynosi dziś 8,37 proc. Co ważne, w latach 2010 - 2013 przyjmowało ono wartości od 15,3 proc. do 16,8 proc. Dziś na skutek obniżek stóp procentowych jest ono dwa razy niższe.

Średnie oprocentowanie nominalne

Źródło: Comperia Analytics

Prowizja podskoczyła

Zupełnie inaczej zachowuje się natomiast drugi parametr odpowiedzialny za koszty kredytów gotówkowych, czyli prowizja pobierana za udzielanie takich zobowiązań. Na przestrzeni kilku ostatnich lat zmienna ta mocno wzrosła (ponad dwukrotnie). Dla badanego zobowiązania średni odczyt tego parametru wynosi dziś 9,08 proc., podczas gdy w okresie styczeń 2010 - wrzesień 2013 przyjmował wartość poniżej 4 proc.

Średnia prowizja w kredytach gotówkowych

Źródło: Comperia Analytics

Na szczęście "rzeczywiście" jest tanio

Niskie stopy obowiązujące obecnie w Polsce (stopa referencyjna NBP wynosi 1,50 proc.) sprawiają, że oprocentowanie rzeczywiste produktów kredytowych znajduje się obecnie na bardzo atrakcyjnych poziomach. Tym samym koszty obsługi wspomnianych zobowiązań są dziś dużo niższe niż kilka lat temu.

Średnie RRSO "gotówek" w kwocie 10 tys. złotych z 48 miesięcznym okresem spłaty wynosi dziś 16,17 proc. Warto zaznaczyć, że jeszcze kilka lat temu zmienna ta z powodzeniem przyjmowała wartości powyżej 22 proc.

Średnia RRSO kredytów gotówkowych

Źródło: Comperia Analytics

Podsumowanie

Koszty obsługi kredytów gotówkowych są dziś dużo niższe niż jeszcze kilka lat temu. Świadczy o tym niski odczyt średniej RRSO takich zobowiązań. Jak doskonale wiadomo, to właśnie oprocentowanie rzeczywiste w najlepszy sposób ukazuje atrakcyjność danych produktów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każde zobowiązanie zaciąga się stosunkowo łatwo. Dużo więcej problemów generuje zaś jego spłata. Dlatego też, pomimo względnej atrakcyjności tych produktów, decyzja o ich zaciągnięciu powinna zostać dokładnie przemyślana.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam