Kredyty dla VIP-nie chodzi wcale o cenę

2009-11-18 15:03:50

Czy w ofercie dla najbogatszych chodzi tylko o cenę? Czy luksusowe auta, wyszukane meble, komfortowe apartamenty są tanie? Oczywiście – nie. Kredyty dla VIP też do najtańszych nie należą. Priorytetem jest wygoda klienta i profesjonalizm bankowego doradcy.

Wydawać by się mogło, że kto jak kto, ale VIP powinien otrzymać najtańszą ofertę kredytową. Jak wynika z naszych obserwacji nie jest to stwierdzenie do końca trafne. Owszem, w przypadku zupełnie standardowego kredytu ważnym jego parametrem, również dla zamożnego klienta, będzie po prostu cena. Jak się jednak okazuje, klient VIP rzadko potrzebuje zwykłych rozwiązań. Często chodzi o coś uszytego specjalnie na miarę.

Zdolność kredytowa liczona inaczej
 
Osoby zamożne, które doszły do swojego majątku w wyniku przedsiębiorczej aktywności, rzadko wpisują się w finansowy model Kowalskiego. Tutaj nie mówi się o comiesięcznej pensji i pozostającym po zapłacie wszystkich rachunków dochodzie dyspozycyjnym. Częściej używa się pojęcia dywidendy (wypłata rocznego zysku z posiadanego przedsiębiorstwa), wolnych aktywów (nieobciążonych kredytami nieruchomości, papierów wartościowych), udziałów (w spółkach z o.o. czy akcyjnych). Dlatego standardowe metody oceny zdolności kredytowej stosowane w przypadku przeciętnego klienta nie dają tutaj efektów. Potrzebne jest zupełnie inne podejście.
 
Przeczytaj opinie o kredytach na naszym forum!

Potrzeby innej kategorii
 
Klienci VIP mają zabezpieczone podstawowe potrzeby finansowe. Nie szukają zatem kredytów gotówkowych na Święta, czy na wakacje. Interesuje ich raczej restrukturyzacja zadłużenia posiadanej spółki, bądź finansowanie zakupu apartamentu za kilka milionów złotych. Dlatego doradca bankowy odpowiedzialny za obsługę tego typu potrzeb musi myśleć w nieszablonowy sposób. Klient nie pyta o cenę, pyta o rozwiązania. Oprocentowanie i prowizja, choć ważne, schodzą na drugi plan.

Gdzie po kredyt dla VIP
 

Większość działających na polskim rynku banków obniży pobierane standardowo opłaty dla klientów, którzy pochwalą się pokaźnymi kwotami na zeznaniu PIT. Pod warunkiem, że poszukiwane parametry kredytu wpisują się w stosowane na co dzień procedury. Z kolei niewiele banków jest w stanie przedstawić ofertę dla osób nie wpisujących się w ten model. Szczególnie, jeżeli nie mają z danym klientem długoterminowych relacji. Gdzie więc po niestandardowy kredyt dla VIP? Z naszych informacji wynika, że Noble Bank chętnie podniesie rękawicę. Jedyny bank w Polsce wyspecjalizowany w usługach private banking.

Jak wywiązuje się z zadania? Czekamy na Wasze komentarze na naszym forum.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam