Kredyt na PIT - jak sfinansować podatek za 2008 rok

2009-03-18 00:00:00

Do końca kwietnia Polacy muszą rozliczyć się z fiskusem. Część z nas zapłaciła więcej, niż powinna, i otrzyma zwrot. Inni będą musieli dopłacić do podatku za ubiegły rok. Może się jednak okazać, że konieczność zapłacenia jednorazowej dopłaty przewyższa możliwości domowego budżetu. Fiskus jest bezlitosny, za opóźnienie w rozliczeniu naliczy karne odsetki. Co wtedy? Pozostaje pożyczka u znajomych, albo kredyt w banku.

Dopłatę do podatku można sfinansować kilkoma standardowi produktami kredytowymi. Z okazji podatkowego rozliczenia kilka instytucji przygotowało też specjalne oferty.

Limit w ROR
W zasadzie w każdym banku, w którym posiadamy konto osobiste, możemy wnioskować o limit kredytowy. Zaletą tego rozwiązania jest szybka procedura przyznania kredytu. Banki przyznają bowiem tzw. kredyty w ROR na podstawie historii rachunku. Limit dopisywany jest do środków znajdujących się na rachunku, a odsetki naliczane są dopiero wtedy, kiedy z limitu de facto skorzystamy i tylko za dni wykorzystywania kredytu. Kiedy środki na rachunku przewyższają kwotę limitu, nie płacimy za kredyt. Limit w rachunku przyznawany jest z reguły na rok, z możliwością odnowienia na kolejny roczny okres. Trzeba się liczyć z prowizją bądź opłatą za przyznanie i odnowienie limitu. Oprocentowanie kredytów w kontach osobistych jest zwykle zbliżone do oprocentowania kredytów gotówkowych. Jeżeli chcemy korzystać z limitu np. tylko przez rok, w ostatnim dniu kredytowania musimy zapewnić na rachunku kwotę przyznanego limitu, która następnie zniknie z naszego konta. Należy więc pamiętać o dyscyplinie finansowej i stopniowo pozostawiać na koncie coraz więcej środków.

Kredyt na podstawie PIT-11
Z myślą o rozliczeniu podatku Deutsche Bank PBC i Getin Bank zaoferowały kredyty udzielane na podstawie formularza PIT-11. To w rzeczywistości standardowe kredyty gotówkowe, których warunki cenowe nie różnią się od pożyczek ze standardowej oferty. Udogodnieniem dla klientów jest uproszczona procedura przyznawania kredytu. Banki zapewniają, że formularz PIT-11 wystarczy do udzielania kredytu. W razie wątpliwości banki w inny sposób zweryfikują dane o zatrudnieniu i zarobkach kredytobiorcy.

Getin Bank udziela takiego kredytu w promocji do końca kwietnia 2009 roku. Podawane w folderach reklamowych minimalne oprocentowanie wynosi 8,4 proc. w skali roku. W praktyce trzeba liczyć się z tym, że bank zaoferuje wyższą stawkę. W db Kredyt (linia biznesowa Deutsche Banku PBC) z kredytu na podstawie PIT-11 mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowę o pracę lub kontrakt menedżerski. Minimalne oprocentowanie zaczyna się od 9,93 proc., ale i w tym przypadku negocjowane jest indywidualnie. Oferta kredytu na PIT-11 w db Kredyt obowiązuje do odwołania.

Warto pamiętać, że pożyczkę można przeznaczyć na dowolny cel, a więc nie tylko na zapłatę podatku.

Pożyczka celowa
Kredyt bezpośrednio związany z rozliczeniem podatku zaoferował MultiBank. Mogą z niego skorzystać stali i nowi klienci banku, którzy złożą wniosek kredytowy wraz z kopią deklaracji podatkowej. Deklaracja i wniosek to jedyne wymagane przez bank dokumenty, ale w szczególnych przypadkach bank może poprosić o dodatkowe udokumentowanie sytuacji finansowej klienta. Maksymalna kwota kredytu to 50 tys. zł, jednak nie może być ona wyższa niż wskazana w deklaracji podatkowej jako kwota podatku do zapłaty. Warunki finansowe są przejrzyste. Bank proponuje jedną stawkę oprocentowania - 12,49 proc. - bez względu na kwotę i okres kredytowania. Wartość dopłaty musi wynosić jednak co najmniej 3 tys. zł, bo taka jest minimalna kwota kredytu.

Standardowy kredyt w promocji
Allianz Bank promuje z kolei kredyt gotówkowy pod hasłem sfinansowania dopłaty do podatku za 2008 rok, ale kredyt również można przeznaczyć na dowolny cel. Zaletą promocyjnej oferty jest obniżone oprocentowanie w okresie promocji. Do końca marca 2009 roku wynosi ono maksymalnie 12,9 proc. (minimalnie 9,9 proc.). Standardowo górny próg oprocentowania pożyczki w Allianz Banku wynosi 16,9 proc. Kredyt można zaciągnąć na okres od 1 do 60 miesięcy. Maksymalna kwota kredytu wynosi 130 tys. zł (pożyczka) i 150 tys. zł (konsolidacyjny kredyt gotówkowy). Bank pobiera prowizję wysokości 1,5 proc. od kredytobiorców - reprezentantów tzw. wolnych zawodów i 2,5 proc. od pozostałych klientów. O kredyt mogą wnioskować osoby osiągające dochody z różnych źródeł. Przy kredycie o wartości 30 tys. zł Allianz Bank nie wymaga zaświadczenia o dochodach. Kredyt udzielany jest osobom, które ukończyły 21 rok życia.

Gotówka z bieżącej oferty
Oczywiście każdy inny kredyt gotówkowy można wykorzystać do zapłaty podatku. Poniżej przedstawiamy najlepsze oferty pożyczek dla różnych kwot kredytu (od 500 do 10 tys. zł), ale przy takim samym okresie kredytowania - 12 miesięcy.

 

Najlepsze kredyty gotówkowe o innych parametrach

Karta kredytowa
Wykorzystanie karty kredytowej do zapłaty podatku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Należy pamiętać, że dopłatę można uregulować w gotówce (w kasie urzędu skarbowego, przelewem pocztowym), albo przelewem bankowym. Wypłata gotówki lub przelew z rachunku karty kredytowej traktowany jest jako transakcja gotówkowa. To oznacza, że od momentu dokonania operacji bank zacznie naliczać odsetki - tracimy tzw. okres bezodsetkowy.    

Są jednak wyjątki. Użytkownicy kart kredytowych banku Millennnium do 31 maja 2009 roku mogą skorzystać z promocji „Podatek może poczekać”. Standardowo karty Millennium nie posiadają funkcjonalności dokonywania przelewów. W tym jednak przypadku jest to możliwe. Wystarczy zadzwonić do TeleMillennium, podać dane dotyczące podatku (numer rachunku Urzędu Skarbowego, dane osobowe, numery formularzy podatkowych itp.) i zlecić dokonanie przelewu. Przelew do urzędu skarbowego zostanie potraktowany jako transakcja bezgotówkowa. Jeżeli klient spłaci zadłużenie do końca okresu bezodsetkowego, nie zapłaci odsetek od kredytu.

Drugą opcją jest rozłożenie kredytu na raty, ale musi to być co najmniej 300 zł. Kredyt można rozłożyć na 5 lub 10 rat i bez prowizji za przelew. Oprocentowanie kredytu w tym wariancie wynosi 12,9 proc. w skali roku. Możliwe jest też skorzystanie ze standardowej oferty i rozłożenie płatności na 6, 9, 12 lub 24 miesiące z prowizją 1 proc. od kwoty zadłużenia oraz z oprocentowaniem 16,9 proc.

Maciej Bednarek
Comperia.pl 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam