Kredyt hipoteczny, a moja firma

2013-02-26 13:53:01

Kredyty hipoteczne to, w porównaniu z innymi rodzajami kredytów, najtańsze źródło finansowania zakupu nieruchomości. Oprócz osób indywidualnych mogą z nich skorzystać również przedsiębiorcy.

Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców działa właściwie na takiej samej zasadzie jak ten, dedykowany indywidualnym konsumentom. Może on być przeznaczony na finansowanie nieruchomości, na której, jako zabezpieczenie zobowiązania, ustanawiana jest hipoteka.

Dzięki takiemu wartościowemu „zastawowi” kredyty hipoteczne są dla banków stosunkowo bezpieczne, co przekłada się na niższe oprocentowanie, niż w przypadku innego rodzaju produktów kredytowych.
Sama procedura przyznawania kredytu hipotecznego firmie jest jednak nieco odmienna o tej towarzyszącej udzielaniu go indywidualnej osobie fizycznej. Ze względu na specyfikę potencjalnego kredytobiorcy bank oczekuje od przedsiębiorców przedstawienia innego typu dokumentacji.

Są to przede wszystkim podstawowe dane, takie jak numery NIP i REGON oraz dokumenty zaświadczające o braku zaległości w Urzędzie Skarbowym i ZUS. Ponadto każdy bank może jednak, według prowadzonej przez siebie polityki, zażądać dodatkowej dokumentacji potwierdzającej sytuację firmy.

Co ważne, banki stawiają również warunki, co do czasu prowadzenia działalności gospodarczej – firma musi mieć odpowiedni staż na rynku, aby w ogóle móc starać się o kredyt hipoteczny. Zasady te są różne, w zależności od banku, niektóre z nich wymagają kilku miesięcy, inne nawet do kilku lat prowadzenia działalności.

Zdolność kredytowa przedsiębiorstwa, tak jak i klienta indywidualnego, ustalana jest na podstawie jego dochodów. Zazwyczaj są to uśrednione wartości netto z ostatnich kilku miesięcy. Jednak bardzo istotny jest tu również sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym oraz stabilność osiąganych zysków.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam