Kredyt gotówkowy to tylko jeden ze sposobów, by sfinansować święta

2012-11-29 10:31:12

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Choinka, prezenty, pięknie udekorowany stół… Niestety, to wszystko kosztuje, a nie każdy jest w stanie pokryć dodatkowe wydatki z własnych oszczędności. Co można zrobić w takiej sytuacji? Pomocne są banki i produkty finansowe, które oferują.

Masz kłopoty ze sfinansowaniem zakupów świątecznych? Nie szukaj szybkich pożyczek, tylko udaj się do banku. Instytucje te mają w ofercie produkty, które pomogą załatać domowe budżety. Mowa oczywiście o kredytach gotówkowych, ale nie tylko. Wydatki na Święta możesz również pokryć ze środków z karty kredytowej lub limitu odnawialnego. Które rozwiązanie jest najlepsze?

Kredyt gotówkowy

Kredyty gotówkowe są doskonałym rozwiązaniem na nagłe wydatki. Wynika to z bardzo prostej sprawy - formalności związane z uruchomieniem takiego zobowiązania nie powinny zająć więcej niż 2 dni robocze, choć na rynku funkcjonują podmioty udzielające takich pożyczek nawet w 15 minut.

Oczywiście, tempo załatwienia danej sprawy zależy od sytuacji konkretnego klienta, ale w porównaniu do np. kredytu hipotecznego czas oczekiwania na decyzję banku jest minimalny. Decydując się na pożyczkę gotówkową, klient musi się liczyć z kosztami – podstawowymi są prowizja za udzielenie kredytu, jego oprocentowanie oraz, w niektórych przypadkach, ubezpieczenie.

Karta kredytowa

Do sfinansowania świątecznych zakupów możemy również wykorzystać kartę kredytową. Płaci się nią tak samo, jak debetową, tylko w przypadku karty kredytowej klient dokonując płatności zaciąga kredyt, a w przypadku karty płatniczej wydaje pieniądze zgromadzone na swoim rachunku.

Największą zaletą karty kredytowej jest możliwość zaciągnięcie nieoprocentowanego kredytu - działa wtedy tzw. okres bezodsetkowy. Trzeba jednak pamiętać, że aby w pełni skorzystać z takiego rozwiązania konieczne jest spełnienie kilku warunków. (szczegóły na temat okresu bezodsetkowego znajdziesz tutaj).

Niestety karta kredytowa ma jednak swoje wady. Jedną z nich jest chociażby czas oczekiwania na „plastik”. Od momentu złożenia wniosku do wydania karty może upłynąć nawet dwa tygodnie. Dlatego też, chcąc wykorzystać kartę kredytową do robienia świątecznych zakupów, należy odpowiednio wcześniej załatwić wszystkie formalności.

Limit odnawialny

Najmniej znanym produktem, który również można wykorzystywać w nagłych sytuacjach, jest limit odnawialny. Funkcjonalnością przypomina on debet w koncie osobistym. Klient może korzystać ze środków pieniężnych pomimo tego, że na jego rachunku występuje saldo zerowe.

Aby uruchomić limit w koncie wystarczy udać się do swojego banku i złożyć w nim odpowiedni wniosek. Maksymalna kwota, o jaką można się ubiegać, jest uzależniona od wysokości comiesięcznych wpływów na dany rachunek - zazwyczaj jest ustalana jako wielokrotność osiąganych dochodów.

Warto jeszcze wspomnieć, że każde zasilenie rachunku bankowego powoduje automatyczną spłatę zadłużenia, a co za tym idzie odnowienie przyznanego limitu.

Przedstawione powyżej produkty to tylko wybrane propozycje, które z powodzeniem można wykorzystać do sfinansowania świątecznych wydatków. Trzeba jednak być świadomym tego, że należą one do grupy produktów kredytowych, a co za tym idzie kosztują. Decydując się na konkretne rozwiązanie warto przemyśleć nie tylko jego wygodę, ale również dokładnie policzyć koszty. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk