Kiedy nie obowiązuje okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

2013-08-02 12:59:12

Jesteśmy przyzwyczajeni, że po transakcji kartą kredytową mamy jeszcze przynajmniej 20 dni na spłatę długu nie zostając obarczonymi odsetkami. Niestety, nie zawsze tak to działa. Jakich operacji kartą kredytową lepiej unikać, aby nie narazić się na wysokie odsetki?

Czym są transakcje bezgotówkowe a czym gotówkowe…

Transakcje kartą kredytową można podzielić na bezgotówkowe i gotówkowe. Bezgotówkowe to m.in. płatności w sklepach, punktach usługowych albo w Internecie. Gotówkowe to m.in. wypłaty z bankomatu. Różnie traktowane są przelewy z rachunku karty kredytowej - niektóre banki uznają je za gotówkowe, inne za bezgotówkowe.

W czym tkwi różnica między oboma typami transakcji kartą kredytową? Otóż w okresie bezodsetkowym. Objęte są nim bowiem jedynie transakcje bezgotówkowe. To oznacza, że od momentu jej dokonania mamy, w zależności od banku-wystawcy karty (maksymalne okresy bezodsetkowe w polskich bankach wahają się od 51 do 61 dni) oraz momentu wykonania transakcji w okresie rozliczeniowym, od 20 do 61 dni na całkowitą spłatę tego długu bez dodatkowym odsetek. Skorzysta się zatem z zupełnie darmowego kredytu. Dopiero jeśli nie spłaci się w tym czasie całej transakcji, banki zacznie naliczać odsetki (także wstecz od dnia operacji).

Tego jak dokładnie działa okres bezodsetkowy możesz dowiedzieć się m.in. STĄD .

…i dlaczego dobrze jest wystrzegać się gotówkowych?

Konsekwencją wypłaty gotówki kartą kredytową z bankomatu będzie natychmiastowe rozpoczęcie naliczania odsetek, bez żadnego okresu bezodsetkowego. Wypłata 1000 zł kartą kredytową o oprocentowaniu 16 proc. w skali roku (na dziś najwyższy możliwy poziom, tą górną granicą jest czterokrotność stopy lombardowej NBP) po 30 dniach wygeneruje 13,33 zł odsetek.

Nie można zapominać też o prowizji za wypłatę środków z bankomatu, w zasadzie to może być nawet dużo większy koszt niż odsetki. Zwykle wynosi ona ok. 3 proc. wypłacanej kwoty, zazwyczaj dodatkowo nie mniej niż 7 czy 10 zł. Wypłata 1000 zł kartą kredytową z bankomatu kosztowałaby zatem aż 30 zł!

Jeśli planujemy dokonać przelew z rachunku karty kredytowej (w niektórych bankach nie jest to możliwe), to dobrze jest dowiedzieć się, czy zostanie on potraktowany przez nasz bank jako operacja gotówkowa czy nie. Wystawcy kart nie są tu zgodni - dla mniej więcej połowy przelew z rachunku karty to transakcja bezgotówkowa, dla pozostałych gotówkowa. Ci drudzy pobierają więc odsetki od pierwszego dnia po wykonaniu transferu środków z rachunku karty.

Także w tym przypadku nie obejdzie się bez dodatkowej prowizji za transakcję gotówkową. Rząd wielkości - podobny jak przy wypłatach z bankomatu.
Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam