Karta kredytowa z niskim oprocentowaniem czy bez opłaty za wydanie?

2009-10-03 09:16:18

Karta kredytowa to łatwy i szybki dostęp do gotówki. Jednak już na początku, kiedy zdecydujemy się włożyć „plastik” do swojego portfela, stajemy przed istotnym pytaniem – którą kartę wybrać – z niskim oprocentowanie czy bez opłaty za wydanie? Warto się nad tym zastanowić, gdyż oferta kart kredytowych jest dość szeroka, zaś dzięki odpowiedniemu dobraniu karty do naszych preferencji możemy znacznie obniżyć koszty związane z jej użytkowaniem.

Ta sama karta-różne parametry
Nie ulega wątpliwości, że posiadanie karty kredytowej będzie wiązało się z kosztami – głownie chodzi tutaj o opłatę za wydanie karty oraz odsetki od wykorzystanego limitu kredytowego. Aktualnie banki proponują mnóstwo kart o różnorodnych parametrach, jednak w ramach oferty tego samego banku regułą jest, że karty z niższym oprocentowaniem obarczone są wyższą opłatą za wydanie.
 
Przykład: karta Visa Classic mBanku (kliknij i sprawdź warunki tej karty), dostępna dla klientów w dwóch wariantach. Pierwszy – 58 zł za wydanie karty z oprocentowaniem 16 proc. w skali roku – i drugi – 48 zł za wydanie karty z oprocentowaniem zwiększonym do poziomu 18 proc. Który z nich jest dla nas bardziej korzystny? Tutaj musimy zastanowić się nad sposobem, w jaki będziemy korzystać z przyznanego nam limitu kredytowego.
 
Kryterium decydującym o tym, którą kartę kredytową wybrać jest długość okresu, po którym będziemy zwracać bankowi pożyczone pieniądze. Każda karta posiada określony z góry tzw. okres bezodsetkowy, czyli czas, w ciągu którego od kwoty wykorzystanego kredytu nie naliczane są odsetki. Najczęściej okres ten wynosi około 55 dni. Jeżeli w tym czasie pieniądze nie zostaną zwrócone, bank zacznie doliczać do kwoty zaciągniętego kredytu odsetki w wysokości odpowiedniej do oprocentowania środków na karcie.
 
Jeśli więc uważamy, że nie będziemy mieli problemów z terminowym spłacaniem zadłużenia, czyli w okresie krótszym od okresu bezodsetkowego, bez wątpienia powinniśmy się zdecydować na kartę z jak najniższą opłatą za wydanie, nie przejmując się jednocześnie jej wyższym oprocentowaniem. Warto dodatkowo zdecydować się na kartę oferującą długi okres wolny od odsetek, niejednokrotnie mogący sięgnąć nawet 61 dni. Jednak należy pamiętać, że jakiekolwiek spóźnienie w spłacie będzie wiązało się z karnymi odsetkami, które znacznie podwyższą łączne koszty użytkowania karty.
 
Korzystasz z kredytu na karcie? Licz oprocentowanie
Natomiast jeżeli obawiamy się, że nie będziemy w stanie na czas zwrócić bankowi całej kwoty pożyczki, bądź z góry zakładamy, że spłata kredytu potrwa dłużej niż okres bezodsetkowy, bez wątpienia powinniśmy wybrać kartę o jak najniższej stopie oprocentowania. Im wyższe kwoty chcemy pożyczać, tym kwestia niskiego oprocentowania jest ważniejsza. Mimo, iż zapłacimy więcej za wydanie karty, z nawiązką zostanie to zrekompensowane przez niższe przyszłe odsetki od wykorzystanego limitu kredytowego. Ponadto, jeśli będziemy spłacać zadłużenie w ratach, wybierzmy kartę obarczoną comiesięcznym obowiązkiem dostatecznie niskiej minimalnej spłaty zadłużenia.
 
Przed wyborem karty kredytowej naprawdę warto zastanowić się nad własnymi preferencjami. Z pewnością pozwoli to zredukować koszty użytkowania karty do minimum.
 
Chcesz podyskutować o kartach kredytowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl
 
 
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam