Kapitalizacja i dyskontowanie, czyli ile są warte moje pieniądze?

2013-05-22 09:54:15

Pieniądz od zawsze pełnił ważną funkcję w gospodarce. Należy jednak pamiętać, że jego wartość podlega ciągłym fluktuacjom. Do prawidłowego określenia wielkości posiadanych przez nas środków niezbędna jest znajomość pojęć kapitalizacji oraz dyskontowania. Czym różnią się od siebie te dwa procesy? Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła to sprawdzić.

Zanim dokładnie zostaną omówione pojęcia kapitalizacji i dyskontowania, należy znaleźć odpowiedź na jedno zasadnicze pytanie: dlaczego 100 złotych w dniu dzisiejszym jest więcej warte niż 100 złotych otrzymane za rok? Winna takiego stanu rzeczy jest inflacja (wzrost cen), która powoduje, że za tą samą kwotę pieniędzy można zakupić mniejszą ilość towaru w przyszłości.

Wartość przyszła

Wartość przyszła pieniądza to określenie, ile nasze oszczędności będą warte w przyszłości. Oczywiście, wynik tej operacji w dużej mierze zależy od wysokości oprocentowania, oraz kapitalizacji (częstotliwość naliczania odsetek). Wzór wykorzystywany do obliczenia wartości przyszłej pieniądza jest następujący:

FV = PV*(1+r)^n

FV - wartość przyszła; PV - wartość obecna; r - stopa procentowa; n - częstotliwość kapitalizacji
Wygląda skomplikowanie, więc przykład: Klient deponuje na rocznej lokacie bankowej 1 tys. zł, oprocentowanie wynosi 5 proc. w skali roku. Jaką kwotą będzie dysponował po zakończeniu depozytu?

FV = 1000zł*(1 + 5 proc.)^1, a więc FV = 1050zł

Gdyby jednak lokata ta miała formę odnawialną i klient chciałby ulokować swoje pieniądze na okres 3 lat, to po tym okresie stan jego oszczędności wyniósłby:

FV = 1000zł*(1 + 5 proc.)^3, a więc FV = 1157,63zł

Wartość obecna

Operacją odwrotną do opisanego powyżej ustalania wartości przyszłej poczynionych przez klienta inwestycji jest obliczanie wartości obecnej. Odbywa się to poprzez dyskontowanie, czyli obliczanie ile pieniądze otrzymane za rok, dwa lub więcej są warte w dniu dzisiejszym.

Problemem sprawiającym wiele trudności może być ustalenie odpowiedniej stopy dyskonta. Dla inwestora może to być oczekiwana stopa zwrotu, dla przedsiębiorstwa koszt zaciągniętego kredytu, jednak dla zwykłej osoby posiadającej oszczędności odpowiednia wydaje się być wysokość inflacji.

Wzór wykorzystywany do obliczania wartości obecnej pieniądza, to lekka modyfikacja wzoru przedstawionego powyżej:

PV = FV/(1+r)^n

FV - wartość przyszła; PV - wartość obecna; r - stopa procentowa; n - częstotliwość kapitalizacji
Przykład: Załóżmy, że za rok spodziewamy się otrzymać spadek w wysokości 10 tys. złotych.

Oczekiwany poziom inflacji w tym czasie to 3 proc. Ile tak naprawdę warte są te pieniądze w dniu dzisiejszym?

PV = 10000zł/(1 + 3 proc.)^1, a więc PV = 9708,74zł

Zjawisko dyskontowania można także wykorzystać przy gromadzeniu oszczędności. Załóżmy, że klient za 2 lata chce dysponować kwotą 5 tys. zł. Znalazł sobie dwuletnią lokatę bankową z oprocentowaniem stałym wynoszącym 4 proc. w skali roku. Jaką kwotę dziś musi on wpłacić na ten depozyt, aby po 2 latach mieć równe 5 tys. złotych.

PV = 5000/(1 + 4proc.)^2, a więc PV = 4622,78zł

Opisane powyżej sposoby obliczania wartości przyszłej oraz wartości obecnej pieniądza są niezwykle ważne dla każdego oszczędzającego. Pozwalają dokładnie obliczyć, ile warte będą jego pieniądze w przyszłości, a także ile zaplanowane przyszłe świadczenia są warte obecnie. Informacje te nie tylko zwiększają wiedzę klienta na temat pieniędzy, ale także znacząco pomagają w znalezieniu najefektywniejszych inwestycji.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam