Kalkulator rat kredytu

2013-08-12 16:27:19

Przy ocenie produktów finansowych w placówkach bankowych najważniejszym parametrem jest opłacalność. Dzięki takim narzędziom jak kalkulator rat kredytu szybko sprawdzisz, czy stać Cię na dany kredyt, oraz jak w porównaniu do ofert innych banków wygląda dana propozycja.

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy, aby nie obciążył on przesadnie domowego budżetu? Jakich pożyczek szukać? Aby dostosować harmonogram spłaty do własnych możliwości, warto posłużyć się kartką papieru i długopisem, arkuszem kalkulacyjnym w komputerze, lub specjalnym narzędziem. Takim narzędziem jest kalkulator rat kredytu. Dzięki niemu dowiesz się, jaką kwotę i na jaki okres możesz pożyczyć, abyś nie miał kłopotów z jego spłatą.

Wpisz pożądaną kwotę kredytu, okres na jaki chcesz się zadłużyć i oprocentowanie nominalne danej oferty kredytowej, a zaraz dowiesz się, jaką ratę musiałbym płacić co miesiąc zaciągając kredyt w banku. Do woli sprawdzaj, jak na wysokość rat kredytu wpływają zmiany oprocentowania, okresu spłaty oraz rodzaje rat. W przypadku rat równych przez cały okres spłaty będziesz płacić taką samą ratę, zaś wybierając raty malejące będą one coraz niższe z każdym kolejnym miesiącem. Zaletą rat malejących jest nieco niższa kwota odsetek, którą łącznie odda się do banku, aczkolwiek w przypadku niskich kwot i krótkich okresów, na które zaciąga się kredyty gotówkowe, różnice nie są zasadnicze. Przykładowo, w przypadku kredytu gotówkowego na 5 tys. zł na 2 lata o oprocentowaniu 15 proc. w skali roku, łącznie odda się bankowi ok. 818 zł odsetek przy systemie rat równych, i tylko 37 zł mniej (ok. 781 zł) wybierając raty malejące.

Wysokość raty kredytu gotówkowego to bardzo istotny parametr w ocenie jakości kredytu, niemniej warto pamiętać także o innych kosztach związanych z kredytem. Mowa między innymi o prowizji za udzielenie kredytu, oraz ewentualnym ubezpieczeniu. Te koszty są niezależne od oprocentowania kredytu. Niemniej zależnie od banku mogą także być uwzględnione w miesięcznej racie kredytu - składka ubezpieczeniowa dodana do raty, a prowizja skredytowana.

Zobacz także: Kalkulator zdolności kredytowej

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam