Słownik finansowy: J
Dostępne hasła

JASDAQ - słownik finansowy

JASDAQ

JASDAQ (Japan Association Of Securities Dealers Automated Quotation) to była tokijska giełda elektroniczna, aktualnie część Tokijskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Historia JASDAQ

JASDAQ została początkowo utworzona jako rynek pozagiełdowy (over the counter market) - miało to miejsce w 1963 r. 13 lat później system giełdowy został przejęty przez firmę Japan OTC Securities. Na początku lat 90. wprowadzony został elektroniczny system transakcji giełdowych na wzór amerykańskiej giełdy NASDAQ. W 2004 r. JASDAQ została zreorganizowana, i stała się oficjalnie giełdą papierów wartościowych (pierwszą nową giełdą w Japonii od niemal pół wieku). W latach 2008-2009 giełda JASDAQ została przejęta i zintegrowana z Giełdą Papierów Wartościowych w Osace. W 2013 r. Giełda Papierów Wartościowych w Osace połączyła się z tokijską giełdą.

JASDAQ Stock Index

W październiku 1991 r. powstał JASDAQ Stock Index, czyli indeks giełdowy giełdy JASDAQ. Aktualnie na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych operuje się kilkoma indeksami JASDAQ. Podstawowy, JASDAQ Index, bazuje na wszystkich krajowych akcjach zwykłych notowanych na rynku TSE JASDAQ (TSE to skrót od Tokio Security Exchange) i jest nieprzerwanie liczony od 1991 r. Poza nim od 2010 r. funkcjonują także Indeksy JASDAQ INDEX(Standard) i JASDAQ INDEX(Growth), opierające się na akcjach z rynków TSE JASDAQ Standard i Growth. Ponadto od 2002 r. kalkulowany jest indeks J-Stock Index, bazujący na 100 podmiotach z indeksu JASDAQ Index. Ostatnim z indeksów jest powstały w 2010 r. JASDAQ-TOP20.