Jak zmiana WIBOR - u wpływa na zdolność kredytową?

2013-03-26 09:14:52

Od ostatniej obniżki stóp procentowych wszystkie media rozpisują się o negatywnym wpływie tej decyzji na oprocentowanie depozytów bankowych. Warto jednak pamiętać, że decyzja RPP miała też dobre skutki – dzięki niej znacząco wzrosła zdolność kredytowa wielu Polaków. Comperia.pl sprawdziła, gdzie zmiany są największe.

Marcowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej miała pozytywny wpływ na rynek kredytów hipotecznych. I nie chodzi tylko o spadek comiesięcznej raty spłacanych już zobowiązań. Obniżka stóp procentowych ma również znaczenia dla obliczania zdolności kredytowej potencjalnych klientów banku. A ta systematycznie rośnie…

Dlaczego WIBOR wpływa na ratę?

Na maksymalną wartość zdolności kredytowej wpływają, między innymi, nasze zarobki, spłacane już kredyty i szacowana wysokość raty, którą będziemy musieli uiszczać przez kolejne lata. Z kolei ten ostatni parametr zależy od kilku czynników, między innymi od wartości WIBOR- u, czyli wysokości oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym.

Mniejszy WIBOR, większa zdolność

Obniżenie przez RPP stóp procentowych praktycznie z dnia na dzień zaowocowało spadkiem WIBOR- u. Jeszcze na początku marca przyjmował on wartość 3,71 proc., by po ogłoszeniu decyzji osiągnąć poziom 3,46 proc.

Jak zmiana ta wpłynęła na zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy? Otóż, w każdym banku inaczej. Założyliśmy, że o kredyt będzie ubiegała się rodzina z dzieckiem, zamierza zaciągnąć zobowiązanie w PLN na 25 lat, nie ma żadnych zadłużeń, osiąga miesięczne zarobki na poziomie 6 500 zł netto na podstawie umowy o pracę, a miesięczne koszty utrzymania wynoszą 3 000 zł.

Przy takich parametrach, największy wzrost zdolności kredytowej zaobserwowaliśmy w INVEST BANKU. Obecnie modelowa rodzina może zaciągnąć tam zobowiązanie w wysokości 598 tys. zł, co oznacza wzrost aż o 42 445 zł. Drugie miejsce zajmuje BOŚ Bank ze zmianą o 25 tys. zł, a trzecie Raiffeisen Polbank – prawie 14 tys. zł.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nie w każdym banku zmiana WIBOR –u pociągnęła za sobą wzrost zdolności kredytowej. mBank, MultiBank i Nordea Bank deklarują, że u nich parametr ten nie uległ zmianie, a Deutsche Bank mówi, że w ich instytucji zmiana ta jest niewielka. Pełne zestawienie możesz zobaczyć tutaj.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam