Jak otrzymać najlepszy kredyt mieszkaniowy – podstawowe zasady

2009-09-14 17:00:04

Podpisanie umowy kredytu hipotecznego to decyzja finansowa, której konsekwencje będziemy odczuwać przez wiele lat. Aby procedura zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego przebiegła pomyślnie i bez zbędnych problemów warto, pamiętać o kilku prostych zasadach. Comperia podpowiada jak wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy – sprawnie i bez zbędnych kosztów.

W drodze po kredyt mieszkaniowy liczy się każdy szczegół. Prawidłowy wybór oferty, rzetelny doradca oraz perfekcyjna zdolność kredytowa - od tych elementów może zależeć czy kupimy wymarzoną nieruchomość i czy otrzymamy atrakcyjne warunki kredytowania. 

Podnieś swoją zdolność kredytową
Podstawowym problemem, z jakim borykają się osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny, jest wystarczająca zdolność kredytowa. W obliczu kryzysu finansowego, banki znacząco zaostrzyły wymagania dotyczące zdolności kredytowej, czyli oceny naszych predyspozycji finansowych do spłaty kredytu. Uzyskanie kredytu w takiej samej wysokości, jak rok temu, wymaga obecnie udokumentowania dochodów wyższych średnio o 20-30 proc. Ocenę naszej sytuacji finansowej w oczach banku możemy jednak w prosty sposób poprawić.


Produkty takie jak karty kredytowe, czy limity kredytowe w rachunkach osobistych obniżają naszą zdolności kredytową. Korzystanie z tych produktów jest wygodne i wiele osób nie wyobraża już sobie bez nich życia. Często nasze portfele wypchane są kartami kredytowymi, z których praktycznie nie korzystamy. Podobnie jest z niewykorzystywanymi limitami w rachunkach osobistych. Niestety nawet jeśli nie wykorzystujemy limitu kredytowego dołączonego do karty czy rachunku, bank potraktuje wysokość tych limitów, jako nasze zobowiązanie kredytowe.

Dlatego, jeśli chcemy uniknąć zbędnych problemów i zwiększyć szansę uzyskania kredytu, przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, powinniśmy zrezygnować z jak największej liczby kart i limitów kredytowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej, powrócić do swoich przyzwyczajeń i ponownie zaopatrzyć się w kartę czy limit w rachunku.

Złóż kilka wniosków kredytowych
Zwiększyć swoje szanse, na uzyskanie kredytu hipotecznego, możemy również składając wnioski kredytowe jednocześnie w kilku bankach. Jeszcze niedawno taki „zabieg” wykonywali klienci, którzy chcieli wzmóc konkurencję pomiędzy bankami i zwiększyć swoje szanse na wynegocjowanie niższego oprocentowania. Dzisiaj składając kilka wniosków, zmniejszamy ryzyko otrzymania negatywnej decyzji kredytowej, czy otrzymania decyzji pozytywnej, ale opiewającej na niższą kwotę. Niestety w obecnie takie sytuacje są coraz częstsze, a klienci zdani tylko na jeden bank, zmuszeni są nawet do rezygnacji z kupna własnego mieszkania.
Dodatkowy wniosek to również idealne zabezpieczenie przed przedłużającą się analizą kredytową w jednym z banków. W celu uniknięcia opóźnień warto też zadbać o to by nasz wniosek był kompletny. Jakiekolwiek braki w załączonej do wniosku dokumentacji powodują wstrzymanie analizy wniosku.

Pomoc doradcy finansowego
Pomocą przy wyborze najbardziej dopasowanego do naszych potrzeb kredytu hipotecznego, służą doradcy finansowi. Skorzystanie z usług doradcy finansowego to przede wszystkim oszczędność czasu. Dzięki doradcy jesteśmy w stanie porównać oferty praktycznie wszystkich banków w czasie nie dłuższym niż godzinne spotkanie. U doradcy finansowego mamy też możliwość złożenia kilku wniosków kredytowych jednocześnie, bez konieczności odwiedzania poszczególnych banków.
Pomoc doradcy to również oszczędność pieniędzy. Dzięki doradcy finansowemu minimalizujemy ryzyko pominięcia atrakcyjnej cenowo oferty. Jeśli nie jesteśmy specjalistami z dziedziny bankowości i bazujemy tylko na własnej wiedzy o rynku kredytowym oraz na przekazie marketingowym banków, okazać się może, że wybrany przez nas bank, nie należy do najtańszych. Skutki finansowe takiej błędnej decyzji mogą być dla nas bardzo bolesne.


Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam