Jak najlepiej pożyczyć pieniądze po świętach?

2012-01-04 10:11:40

Jak najlepiej pożyczyć pieniądze po świętach. Historia jest tego typu: wydaliśmy pensję na święta, a po ich zakończeniu potrzebujemy załatać budżet. Karta, kredyt gotówkowy, debet na koncie? Co najlepiej wybrać?

Organizacja świąt, jak również sam okres przedświąteczny, wiąże się z koniecznością poniesienia dużych kosztów. Wiadomo również, że nie każdy budżet domowy jest w stanie wytrzymać tak duże obciążenia. Co zatem zrobić, aby podratować nasze finanse po świętach?

Pomocne w tym względzie okazują się być instytucje finansowe posiadające w swojej ofercie produkty, dzięki którym potencjalny klient w łatwy sposób będzie mógł poprawić swoje finanse. Do podstawowych zaliczamy limit w koncie, kredyt gotówkowy i kartę kredytową.

Limit w koncie to nic innego, jak odnawialna linia kredytowa w rachunku osobistym. Polega ona na tym, że bank, który prowadzi konto osobiste danego klienta udostępnia jego posiadaczowi możliwość zadłużania się w nim, do pewnej określonej umową kwoty-zazwyczaj jest to jakaś wielokrotność otrzymywanego wynagrodzenia. Warto jeszcze wspomnieć, że każdy wpływ gotówki na konto osobiste powoduje automatyczną spłatę wykorzystanego limitu i tym samym odnowienie jego dostępności.

Drugim produktem służącym do podreperowania domowego budżetu jest kredyt gotówkowy. Kredyt gotówkowy należy do grupy najbardziej podstawowych produktów bankowych. Zasada jego działania polega na tym, że bank udzielając takiego kredytu, oddaje do dyspozycji klienta pewną sumę pieniędzy. Kredytobiorca (tzn. klient) z kolei zobowiązuje się ją oddać w określonym w umowie czasie wraz z narosłymi odsetkami. Trzeba pamiętać, że, aby skorzystać z takiego rozwiązania, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku i pozytywna weryfikacja zdolności kredytowej.

Innym rozwiązaniem ratującym poświąteczne problemy finansowe może być karta kredytowa. Karta kredytowa to specyficzny rodzaj karty płatniczej, którą dokonując transakcji, klient zadłuża się w ramach przyznanego na tej karcie limitu. Przeważnie raz w miesiącu generowany jest wyciąg z takiej karty zawierający listę wszystkich transakcji klienta, informację na temat wysokości wykorzystanego limitu oraz minimalnej kwoty do spłaty. Niewątpliwym atutem karty kredytowej jest jej okres bezodsetkowy, który umiejętnie wykorzystany może spowodować, że kredyt w tej karcie nie będzie wiązał się dla klienta z żadnymi kosztami. Jednak, aby taka sytuacja miała miejsce, klient powinien wykorzystywać kartę kredytową tylko do transakcji bezgotówkowych, a po otrzymaniu wyciągu dokonywać całkowitej spłaty zadłużenia.

Jak widać klient ma kilka produktów służących do podreperowania domowych finansów po świątecznych zakupach. Wybór najlepszego zależy tylko od preferencji danego klienta i tego, jak szybko potrzebuje on gotówki. Przy założeniu, że klient nie posiada żadnego z w/w produktów, a zależy mu na czasie to optymalnym rozwiązaniem wydaje się być kredyt gotówkowy i limit w koncie, ponieważ przy tych produktach formalności można załatwić praktycznie w jeden dzień (przy założeniu, że jesteśmy stałym klientem banku i mamy dobrą historię kredytową). W przypadku karty kredytowej czas oczekiwania na przypływ gotówki się wydłuży, ponieważ wydanie takiej karty wiąże się z koniecznością jej wyprodukowania i wysłania do klienta. Operacja taka może potrwać nawet do 2 tygodni.

Z drugiej strony, patrząc na koszty korzystania z danego produktu, to najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie karta kredytowa. Umiejętne korzystanie z tego produktu (wykorzystanie okresu bezodsetkowego) pozwala osobie zainteresowanej zaciągać kredyt, który de facto nic nie będzie kosztował. Niestety takiej możliwości nie ma w przypadku kredytu gotówkowego i limitu w koncie, w których to klient musi się liczyć z koniecznością poniesienia opłat np. z tytułu prowizji, ubezpieczenia czy też samego oprocentowania.


Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl