Finansowy respirator, czyli limit kredytowy dla firm

2012-04-25 14:43:39

Gdy przedsiębiorstwo jest narażone na chwilową niewypłacalność spowodowaną na przykład opóźnieniem wpływów kapitałowych z zewnątrz, może się zwrócić do banku o swoisty respirator – limit kredytowy dla firm.

Kiedy w firmie brakuje pieniędzy…

Limit kredytowy dla firm jest to jeden z najpopularniejszych sposobów zapewnienia firmie płynności finansowej. Podobnie jak linia kredytowa dla klientów indywidualnych, limit kredytowy dla firm pozwala dotrwać przedsiębiorstwu do przysłowiowego „pierwszego”. Limit kredytowy dla firm jest po prostu maksymalnym poziomem zadłużenia przypisanym do rachunku biznesowego oferowanego przez banki.

Środki uzyskane za pośrednictwem limitu kredytowego dla firm można wykorzystać na bieżące działania przedsiębiorstwa, takie jak spłata zobowiązań, inwestycje czy wypłaty wynagrodzeń dla pracowników.

… rozwiązaniem może być limit kredytowy…

Limit kredytowy dla firm mają w swojej ofercie między innymi mBank, MultiBank, Citi Handlowy, Deutsche Bank, Nordea, PKO Bank Polski oraz Polbank.

… ze swoimi plusami i minusami

Limit kredytowy dla firm ma, oczywiście, plusy i minusy. Do plusów należy zaliczyć chociażby łatwość uzyskania środków na rachunku oraz łatwość spłaty zobowiązań poprzez bieżące przelewy. Minusem jest to, że łatwość uzyskania środków na rachunku dotyczy głównie firm już istniejących - nowi właściciele mogą spotkać się z odmową ze strony banku, zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadają pozytywnej, lub żadnej historii kredytowej.

Minusem limitu kredytowego dla firm może być również niebezpieczeństwo powstania spirali zadłużenia. Środki, które stanowią limit kredytowy dla firm, są zbyt kuszące dla niedoświadczonych i niecierpliwych inwestorów. Mogą oni zamiast na realizację pilnych bieżących potrzeb, przeznaczyć je na nieopłacalne wydatki (na przykład zakup nowego samochodu), narażając w ten sposób firmę na niebezpieczeństwo plajty.

Należy zatem dokładnie i z rozwagą przeanalizować wszystkie dostępne na rynku możliwości bieżącego finansowania firmy, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa i wypłacalności. Nikt nie chciałby, żeby przez podtrzymujący życie respirator, jakim jest limit kredytowy dla firm, jego firma przestała istnieć.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam