Finansowanie

Finansowanie

Finansowanie to wszelkie metody udzielania funduszy na realizację danego przedsięwzięcia. Finansowaniu służą m.in. wszelkie produkty kredytowe, choć termin ten dotyczy także innych metod pozyskiwania środków przez przedsiębiorstwa (np. emisja papierów wartościowych w celu zdobycia finansowania z rynku) czy np. crowdfunding.

Finansowanie jako kredyty i pożyczki

Pojęcie „finansowanie” dotyczy wszelkich rozwiązań kredytowych i pożyczkowych stosowanych przez banki czy instytucje niebankowe. W przypadku klientów indywidualnych należą do nich m.in. kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe czy kredyty gotówkowe.

Częściej jednak o finansowaniu bankowym mówi się w kontekście wsparcia przedsiębiorstw. Banki mogą finansować ich działalność bieżącą - w formie kredytów obrotowych (pożyczki gotówkowe, kredyty w rachunku bieżącym lub kredytowym itp.), oraz inwestycje - poprzez kredyty inwestycyjne (np. zabezpieczone hipotecznie, albo na obiekcie inwestycji).

Inne typy finansowania

Finansowanie jest pojęciem bardzo pojemnym - można tym mianem określić w zasadzie każde rozwiązanie, w efekcie którego pieniądze trafią do osoby czy podmiotu potrzebującego wsparcia finansowego w celu realizacji swojego przedsięwzięcia.

Przedsiębiorstwa mogą emitować m.in. akcje czy obligacje korporacyjne. W ten sposób pozyskują inwestorów i ściągają z rynku finansowanie. Do innych form finansowania przedsiębiorstw należą m.in. venture capital, private equity czy wsparcie tzw. aniołów biznesu.

Także Skarb Państwa szuka sposobów finansowania - deficytu budżetowego. Należą do nich m.in. emisja bonów skarbowych czy obligacji skarbowych.

Zupełnie odmiennym typem finansowania jest np. crowdfunding. Polega on na akcji społecznościowej na zasadzie zbiórki, celem której jest zdobycie funduszy na realizację danego przedsięwzięcia osoby prywatnej czy grupy takich osób (np. wydanie książki czy płyty, wycieczka, otwarcie portalu internetowego itp.).


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ruszył program Czyste Powietrze: dofinansowanie do 90% kosztów termomodernizacji domu
Już można składać wnioski o dofinansowanie do termomodernizacji i wymiany źródła ciepła w domach jednorodzinnych. Dopłata może sięgać nawet do 90%. Najwięcej zyskać mogą rodziny z najniższymi dochodami.
Finansowanie mikroprzedsiębiorstwa. Dokąd po kredyt obrotowy na 50 000 zł?
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą poszukuje w banku taniego kredytu obrotowego na 50 000 zł z jak najniższą marżą. Dlaczego właśnie kredytu obrotowego? Bo pieniądze zamierza przeznaczyć na różne cele – i choć wszystkie będą związane z prowadzeniem własnej firmy, to nie chce definiować ich przed bankiem, a potem się rozliczać z poczynionych wydatków.
Fotowoltaika nie tylko na kredyt. Panele słoneczne sfinansujesz leasingiem
Do wąskiego grona firm leasingowych zajmujących się finansowaniem instalacji fotowoltaicznych dołączył właśnie mLeasing z grupy mBanku. Z leasingu paneli słonecznych mogą skorzystać przedsiębiorstwa z sektora MŚP, które wniosą min. 10% wkładu własnego.
Rusza rekrutacja do drugiej edycji akceleratora RBL_START
Startuje nabór do drugiej edycji programu akceleracyjnego RBL_START. Akcelerator Alior Banku tym razem szuka rozwiązań z obszarów analizy danych, wspierania lojalności klientów, bezpieczeństwa oraz takich, które pozwolą na oferowanie usług finansowych w dotychczas niezagospodarowanych kanałach dystrybucji. Na zakwalifikowanych czeka m.in. rozbudowany program mentoringowy, szansa na finansowanie i możliwość wdrożenia swoich rozwiązań w Alior Banku lub PZU.
Dotacje na termomodernizację 2019: nawet 47,7 tys. zł na zakup pieca i ocieplenie domu
Osoby, które w 2019 roku skorzystają z programu "Czyste powietrze", mogą otrzymać dofinansowanie do termomodernizacji domu w wysokości od 30% do nawet 90% kosztów inwestycji. Program zakłada również możliwość uzyskania nisko oprocentowanej pożyczki. Trzecim rodzajem korzyści termomodernizacyjnej jest opcja odliczenia poniesionych wydatków w ramach ulgi podatkowej, która w tym roku może sięgnąć nawet 53 tys. zł.