Finansowanie

Finansowanie

Finansowanie to wszelkie metody udzielania funduszy na realizację danego przedsięwzięcia. Finansowaniu służą m.in. wszelkie produkty kredytowe, choć termin ten dotyczy także innych metod pozyskiwania środków przez przedsiębiorstwa (np. emisja papierów wartościowych w celu zdobycia finansowania z rynku) czy np. crowdfunding.

Finansowanie jako kredyty i pożyczki

Pojęcie „finansowanie” dotyczy wszelkich rozwiązań kredytowych i pożyczkowych stosowanych przez banki czy instytucje niebankowe. W przypadku klientów indywidualnych należą do nich m.in. kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe czy kredyty gotówkowe.

Częściej jednak o finansowaniu bankowym mówi się w kontekście wsparcia przedsiębiorstw. Banki mogą finansować ich działalność bieżącą - w formie kredytów obrotowych (pożyczki gotówkowe, kredyty w rachunku bieżącym lub kredytowym itp.), oraz inwestycje - poprzez kredyty inwestycyjne (np. zabezpieczone hipotecznie, albo na obiekcie inwestycji).

Inne typy finansowania

Finansowanie jest pojęciem bardzo pojemnym - można tym mianem określić w zasadzie każde rozwiązanie, w efekcie którego pieniądze trafią do osoby czy podmiotu potrzebującego wsparcia finansowego w celu realizacji swojego przedsięwzięcia.

Przedsiębiorstwa mogą emitować m.in. akcje czy obligacje korporacyjne. W ten sposób pozyskują inwestorów i ściągają z rynku finansowanie. Do innych form finansowania przedsiębiorstw należą m.in. venture capital, private equity czy wsparcie tzw. aniołów biznesu.

Także Skarb Państwa szuka sposobów finansowania - deficytu budżetowego. Należą do nich m.in. emisja bonów skarbowych czy obligacji skarbowych.

Zupełnie odmiennym typem finansowania jest np. crowdfunding. Polega on na akcji społecznościowej na zasadzie zbiórki, celem której jest zdobycie funduszy na realizację danego przedsięwzięcia osoby prywatnej czy grupy takich osób (np. wydanie książki czy płyty, wycieczka, otwarcie portalu internetowego itp.).


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Ruszył program Czyste Powietrze: dofinansowanie do 90% kosztów termomodernizacji domu
Już można składać wnioski o dofinansowanie do termomodernizacji i wymiany źródła ciepła w domach jednorodzinnych. Dopłata może sięgać nawet do 90%. Najwięcej zyskać mogą rodziny z najniższymi dochodami.
Finansowanie mikroprzedsiębiorstwa. Dokąd po kredyt obrotowy na 50 000 zł?
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą poszukuje w banku taniego kredytu obrotowego na 50 000 zł z jak najniższą marżą. Dlaczego właśnie kredytu obrotowego? Bo pieniądze zamierza przeznaczyć na różne cele – i choć wszystkie będą związane z prowadzeniem własnej firmy, to nie chce definiować ich przed bankiem, a potem się rozliczać z poczynionych wydatków.
Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na działalność gospodarczą? Zasady 2017
Niemal wszystkie osoby bezrobotne mogą się starać o dofinansowanie z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej. Sprawdziliśmy, jakie wynosi kwota wsparcia, jaką można uzyskać z PUP-u w 2017 roku i jakich formalności trzeba dopełnić. Poznaj najważniejsze zasady.
Mieszkanie Plus: dopłaty do czynszu będą zależeć od dochodu. Rząd przyjął ustawę
Osobom, które skorzystają z programu Mieszkanie Plus, państwo będzie dopłacać do czynszu aż przez 9 lat. O ile co roku będą spełniać kryteria dochodowe. Na dofinansowanie nie mają co liczyć single zarabiający powyżej 60% średniej krajowej.
Dostałeś mieszkanie w spadku? Nie musisz zwracać dopłaty MdM
Od chwili zaciągnięcia kredytu z dofinansowaniem w ramach programu MdM obowiązuje 5-letni okres ochronny. Złamanie zasad programu w tym czasie może doprowadzić do konieczności zwrotu dopłaty.