Finansowanie

Finansowanie

Finansowanie to wszelkie metody udzielania funduszy na realizację danego przedsięwzięcia. Finansowaniu służą m.in. wszelkie produkty kredytowe, choć termin ten dotyczy także innych metod pozyskiwania środków przez przedsiębiorstwa (np. emisja papierów wartościowych w celu zdobycia finansowania z rynku) czy np. crowdfunding.

Finansowanie jako kredyty i pożyczki

Pojęcie „finansowanie” dotyczy wszelkich rozwiązań kredytowych i pożyczkowych stosowanych przez banki czy instytucje niebankowe. W przypadku klientów indywidualnych należą do nich m.in. kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe czy kredyty gotówkowe.

Częściej jednak o finansowaniu bankowym mówi się w kontekście wsparcia przedsiębiorstw. Banki mogą finansować ich działalność bieżącą - w formie kredytów obrotowych (pożyczki gotówkowe, kredyty w rachunku bieżącym lub kredytowym itp.), oraz inwestycje - poprzez kredyty inwestycyjne (np. zabezpieczone hipotecznie, albo na obiekcie inwestycji).

Inne typy finansowania

Finansowanie jest pojęciem bardzo pojemnym - można tym mianem określić w zasadzie każde rozwiązanie, w efekcie którego pieniądze trafią do osoby czy podmiotu potrzebującego wsparcia finansowego w celu realizacji swojego przedsięwzięcia.

Przedsiębiorstwa mogą emitować m.in. akcje czy obligacje korporacyjne. W ten sposób pozyskują inwestorów i ściągają z rynku finansowanie. Do innych form finansowania przedsiębiorstw należą m.in. venture capital, private equity czy wsparcie tzw. aniołów biznesu.

Także Skarb Państwa szuka sposobów finansowania - deficytu budżetowego. Należą do nich m.in. emisja bonów skarbowych czy obligacji skarbowych.

Zupełnie odmiennym typem finansowania jest np. crowdfunding. Polega on na akcji społecznościowej na zasadzie zbiórki, celem której jest zdobycie funduszy na realizację danego przedsięwzięcia osoby prywatnej czy grupy takich osób (np. wydanie książki czy płyty, wycieczka, otwarcie portalu internetowego itp.).


ARTYKUŁY POWIĄZANE:
Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na działalność gospodarczą? Zasady 2017
Niemal wszystkie osoby bezrobotne mogą się starać o dofinansowanie z urzędu pracy na założenie własnej działalności gospodarczej. Sprawdziliśmy, jakie wynosi kwota wsparcia, jaką można uzyskać z PUP-u w 2017 roku i jakich formalności trzeba dopełnić. Poznaj najważniejsze zasady.
Dostałeś mieszkanie w spadku? Nie musisz zwracać dopłaty MdM
Od chwili zaciągnięcia kredytu z dofinansowaniem w ramach programu MdM obowiązuje 5-letni okres ochronny. Złamanie zasad programu w tym czasie może doprowadzić do konieczności zwrotu dopłaty.
Kredyt z gwarancją de minimis: co to jest i jak działa?
Firmowe kredyty z gwarancją de minimis są jednym ze sposobów na szybkie pozyskanie gotówki przez niemal każdego przedsiębiorcę. To rozwiązanie, z którego skorzystało już ponad 128 tys. mikro, małych i średnich firm. Wyjaśniamy, kto i jak może uzyskać kredyt z gwarancją, jakich formalności musi dopełnić i w którym banku może ubiegać się o finansowanie.
Mieszkanie dla Młodych 2017: nowe wnioski o kredyty MdM już od dziś!
Dziś (8 sierpnia 2017 r.) banki wznowiły przyjmowanie wniosków o kredyty MdM. Ponowienie możliwości ubiegania się jeszcze w tym roku o kredyty hipoteczne z dofinansowaniem z programu Mieszkanie dla Młodych to efekt nowelizacji ustawy. Udostępniona dodatkowa pula dopłat na ten rok - 67 mln zł - może jednak zniknąć już w pierwszych dniach.
Nowe dopłaty MdM na 2017 r. dostępne już od sierpnia
Już za kilka tygodni ponownie będzie można składać wnioski o dofinansowanie MdM z wypłatą jeszcze w tym roku! 7 lipca Sejm przyjął nowelizację ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych.