Finansowanie bieżących potrzeb - podpowiadamy jak nie przepłacić

2009-09-17 10:08:55

Zaspokojenie bieżących potrzeb konsumpcyjnych tylko z własnych dochodów bywa często niemożliwe. Nawet jeśli się udaje, to liczba dóbr i usług, które możemy kupić za pensję jest bardzo ograniczona. Wakacje, samochód, mieszkanie - to wszystko można dziś sfinansować za pożyczone pieniądze. Podpowiadamy jak nie przepłacić za finansowanie tych wydatków.

Na rynku jest wiele ofert szybkich pożyczek na finansowanie bieżących potrzeb. Pośpiech w ich wyborze może jednak doprowadzić do tego, że możemy przepłacić. Na co zwracać uwagę by biorąc kredyt w banku lub innej instytucji uniknąć zbyt wysokich kosztów?

Gdzie po pożyczkę?
Dokąd najlepiej udać się po pieniądze na konsumpcję? Możemy na przykład zaciągnąć pożyczkę w lombardzie, wnioskować o kredyt gotówkowy, zaciągnąć debet w koncie, pożyczyć od instytucji niebankowej (pożyczki w takich firmach jak Provident i inne), wziąć kredyt ratalny w sklepie ze sprzętem AGD lub pożyczyć pieniądze na portalu społecznościowym.

Niezależnie  od tego gdzie pożyczamy pieniądze, w każdym przypadku powinniśmy…

…czytać umowę kredytową
Pamiętajmy, że podstawowym dokumentem, który określa nasze zobowiązania wobec banku czy innej firmy pożyczającej nam pieniądze jest umowa kredytowa. W niej są zawarte (przynajmniej powinny być - to również należy sprawdzić) najważniejsze kwestie związane z pożyczką, takie jak wysokość oprocentowania, prowizja, zasady wcześniejszej spłaty. Umowa powinna także wyraźne określać kiedy i w jakich okolicznościach bank/druga strona może wypowiedzieć umowę pożyczki. Jeśli pożyczka wymaga ustanowienia zabezpieczeń, to najlepiej by umowa kredytowa zawierała zapisy dotyczące ustanowienia oraz zwolnienia tego zabezpieczenia. Jest to bardzo ważna kwestia, jeśli zabezpieczeniem pożyczki jest weksel In blanco.

Sprawdzać należy również czy w umowie nie ma dodatkowych opłat związanych z kredytem, np. opłat administracyjnych lub innych związanych z pożyczką. Za pomocą właśnie takich opłat instytucje pożyczkowe obchodzą zapisy ustawy antylichwiarskiej, która nakazuje, by maksymalne oprocentowanie kredytu wynosiło 4-krotność stopy lombardowej, a prowizja za udzielenie nie była większa niż 5 proc.

… nie podejmować decyzji na podstawie reklamy czy ulotek
Firmy pożyczkowe wiedzą jak wykorzystać marketing w skutecznym sprzedaniu drogich pożyczek jako najtańszych na rynku. Należy dokładnie weryfikować treść ulotek typu „kredyt od ręki”, „kredyt bez BIK”, „kredyt bez odsetek”. Pamiętajmy, że im szybciej i łatwiej otrzymamy pieniądze na finansowanie swoich zakupów, tym ten kredyt jest prawdopodobnie droższy. Nikt tanio nie udziela szybkich pożyczek.

…uważać na niskie oprocentowanie
Paradoksalnie niskie oprocentowanie reklamowanych pożyczek są zwykle dostępne dla wąskiej grupy klientów lub obowiązują przez określony, krótki okres. Warto zawsze pytać każdej instytucji, która pożycza nam pieniądze o realny koszt. Może on wynieść nawet kilkadziesiąt procent w skali roku.

…nie sugerować się niskimi ratami
Bardzo pozytywny wpływ na naszą wyobraźnię mają niskie liczby, np. raty rzędu 10 zł, odsetki 1 proc. Pamiętajmy, że te liczby mogą pokazywać dane np. w skali tygodnia lub kilku dni. Może okazać się, że rata pożyczki wynosi 10 zł, ale tygodniowo.

…uważać na dodatkowe usługi
Często instytucje w celu dodatkowego zarobienia na pożyczce oferują dodatkowe usługi z nią związane np. dostawa gotówki do domu, ubezpieczenia, inne produkty. Wszystko to jednak dodatkowo generuje koszt po stronie klienta i sprawia, że możemy przepłacić za pożyczkę. Dobrym przykładem są ubezpieczenia, które są obecnie sprzedawane w pakietach praktycznie z każdą pożyczką. Pamiętaj, że nie wszystkie ubezpieczenia są potrzebne i korzystne - trzeba liczyć ich koszt i analizować ogólne warunki.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam