Do Strefy Euro w 2015? Co na to kredytobiorcy?

2010-01-28 07:02:57

Termin wejścia Polski do Unii Walutowej w roku 2012 jest już nieaktualny. Najnowsze zakulisowe doniesienia wskazują na datę trzy lata późniejszą. Co to oznacza dla zadłużonych na setki tysięcy złotych posiadaczy hipotek? Tłumaczy Comperia.pl.

Wejście Polski do Strefy Euro będzie oznaczać powolne wymieranie złotego i przyzwyczajanie się do euro jako środka płatniczego. Tym samym, posiadacze kredytów w rodzimej dzisiaj walucie zostaną przekwalifikowani na eurokredytobiorców. Nie nastąpi to wprawdzie w okresie dwuletnim, tak jak wcześniej zakładano, jednak nieuchronnie stanie się faktem.
 
Czym szybciej tym taniej?
 
Z perspektywy oceny parametrów kredytu wydaje się, że im szybciej przejdziemy na euro, tym lepiej. Spadnie przecież oprocentowanie hipoteki w wyniku przejścia z wyższego dzisiaj WIBOR-u (określa oprocentowanie kredytów w złotych: ponad 4%) na niższy LIBOR (poniżej 1%). Tyle tylko, że nie wiemy dzisiaj, czy druga składkowa oprocentowania – bankowa marża – pozostanie na tym samym poziomie. Z pewnością zmiana waluty kredytu będzie wymagała aneksu do umowy. Nie ma pewności, czy w jego ramach bank nie zaproponuje innej marży. Jak się jednak okaże, to nie kwestia oprocentowania będzie najważniejsza. Tym bardziej, że do momentu akcesji, stopy procentowe w Polsce i Eurolandzie będą sobie coraz bliższe.
 

 
 
Przewalutowanie po kursie… ???
 
Wolisz mieć zadłużenie 50 000 czy 37 500 euro? W przypadku kredytów, generalnie im mniej, tym lepiej. Jeżeli zgadzasz się z tym argumentem, to zależy Ci zapewne na maksymalnie niskiej wycenie złotego przy wejściu do Unii Walutowej. Kredyt w wysokości 150 000 PLN będzie wart 50 000 EUR przeliczając go po kursie 3 PLN/EUR i odpowiednio 37 500 EUR używając kursu 4 PLN/EUR. I nie ma tutaj znaczenia kiedy nastąpi przeliczenie. Ważne, ile będzie kosztowało euro.
 
Moment wejścia do Strefy nie będzie przypadkowy
 
Wejście do Unii Walutowej będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy Polska spełni stawiane przez Brukselę wymogi. Chodzi między innymi o odpowiedni poziom inflacji, długu publicznego, stóp procentowych. Wszystkie te parametry wpłyną na kurs walutowy obowiązujący w dniu przewalutowania Twojego kredytu. Nie będzie on zatem przypadkowy. Stanie się efektem siły naszej gospodarki w zestawieniu z europejską. Nieważne zatem, kiedy nastąpi akcesja. Ważne, aby odbyło się to przy korzystnym dla Ciebie kursie.
 
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!   

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam