20.01.2014, 09:59

Czy Twój bank już podniósł Ci opłaty za konto osobiste?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 2 głosów)

Czy Twój bank już podniósł Ci opłaty za konto osobiste?
Już od jakiegoś czasu rosną opłaty za użytkowanie kont w bankach i zaostrzają się wymogi stawiane użytkownikom, aby prowizji uniknąć. Dlaczego tak się dzieje? Jak być świadomym opłat?

Zdrada? Dlaczego banki podwyższają opłaty?

Jeszcze niedawno otwierałeś konto w danym banku, bo było zupełnie darmowe, a dodatkowo mogłeś jeszcze zarabiać na moneybacku, czyli zwrotach części kwoty transakcji kartą. Dziś tak różowo nie jest - pojawiły się opłaty, moneyback już nie tak atrakcyjny jak kiedyś, a jeśli chcesz mieć rachunek względnie tanio, musisz pokazać bankowi, jaki jesteś aktywny - często płacić kartą albo zasilać co miesiąc rachunek odpowiednią sumą. Czy możesz czuć się oszukany przez bank? Gdzie popełniłeś błąd w relacji z nim? Miało być tak pięknie, a nie jest…

Główna przyczyna jest prosta. Stopy procentowe w kraju są na rekordowo niskim poziomie. Spadł WIBOR, a przez to raty kredytów w złotych. Spadła stopa lombardowa, co poskutkowało spadkiem maksymalnego oprocentowania kredytów (m.in. gotówkowych czy na kartach kredytowych) do 16 proc. w skali roku - jeszcze niewiele ponad rok temu było to 25 proc.

Banki co prawda mają tańszy dostęp do finansowania - ot, procentowanie lokat spadło bardzo wyraźnie, ale nie pozwala to zrekompensować bankom „utraconych” przychodów. Musiały sięgnąć głębiej do kieszeni klientów - mocno wzrosły choćby prowizje za udzielenie kredytu gotówkowego. W górę poszły także opłaty na kontach osobistych. W końcu to chyba najprostszy sposób na zdobycie przez bank dodatkowych pieniędzy. Tu złotówka, tam 2 złote - przy dziesiątkach i setkach tysięcy klientów wychodzą z tego niemałe przychody.

Być świadomym opłat

Po pierwsze - trzeba być świadomym kosztów rachunku. To oczywistość, ale często o danej opłacie dowiadujemy się przypadkiem, nawet po kilku miesiącach od jej wprowadzenia, przeglądając historię konta.

W teorii banki mają obowiązek informowania o zmianach w Tabeli Opłat i Prowizji z odpowiednim wyprzedzeniem. Trudno zarzucić im, że tego nie robią. Bywa jednak, że najistotniejsza informacja jest gdzieś mocno zawoalowana w kolejnych dokumentach, albo dobrze ukryta w wykazie zmian, pośród tych dużo mniej istotnych. Czasem usuwana jest poprzednia Tabela Opłat i Prowizji, więc klient nie może nawet porównać, która opłata i o ile się zmieniła.

Świadomość opłat ma jeszcze jeden wymiar. Dotyczy on w szczególności rachunków założonych kilka lat temu. Ważne jest, aby klient miał świadomość, iż za dane usługi bankowe można płacić taniej - z nowszym kontem albo u konkurencji. Owszem, ostatnio opłaty na wielu kontach wzrosły, ale nadal są niskie w porównaniu z tymi sprzed kilku lat. Bywają klienci nieświadomi tego, że kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych miesięcznie za wykonywanie podstawowych czynności bankowych to w dzisiejszym świecie (przynajmniej na razie) stanowczo za dużo.

Już niebawem na Comperia.pl garść wskazówek na temat tego, jak nie dać bankowi przyjemności pobrania prowizji.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (20.01.2014).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Mikołaj Fidziński
, ekspert Comperia.pl
640 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

zobacz blog autora

Zobacz dyskusje na forum
Forum o kredytach
Jak sprawdzić czy PIT został wysany? 27.6.2014 11:20 przez:
nicola

forum o kredytach

Forum o ubezpieczeniach
Prudential 6.10.2014 13:25 przez:
press
Emerytura po ojcu 12.7.2014 18:16 przez:
Michu

forum o ubezpieczeniach