Czy bank może zmusić mnie do zmiany umowy?

2009-01-22 00:00:00

Kilka lat temu wziąłem kredyt hipoteczny w mBanku. Teraz bank proponuje mi zmianę sposobu naliczania oprocentowania, co będzie dla mnie niekorzystne, bo marża wzrośnie automatycznie z ok. 1 do 3 pkt. proc. Czy z punktu widzenia prawa bank ma prawo wymusić zmianę warunków? W końcu wiążę mnie z bankiem umowa. Wiem, że można ją zmienić podpisując aneks, ale wygląda mi to trochę na wymuszenie podpisania aneksu. Odpowiada Tomasz Waszczyński, adwokat z Kancelarii Prawnej Grabiński i Wspólnicy.

Kilka lat temu wziąłem kredyt hipoteczny w mBanku. Teraz bank proponuje mi zmianę sposobu naliczania oprocentowania, co będzie dla mnie niekorzystne, bo marża wzrośnie automatycznie z ok. 1 do 3 pkt. proc. Czy z punktu widzenia prawa bank ma prawo wymusić zmianę warunków? W końcu wiążę mnie z bankiem umowa. Wiem, że można ją zmienić podpisując aneks, ale wygląda mi to trochę na wymuszenie podpisania aneksu.

 

Bank oczywiście nie może nikogo zmusić do podpisania aneksu, a tym bardziej aneksu niekorzystnego, aczkolwiek zawsze należy sobie zadać pytanie, co dla klienta banku będzie lepsze w perspektywie czasu i czy proponowane rozwiązanie nie jest bezpieczniejsze wobec zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej.

Tak, czy inaczej, zawarta przez Pana umowa obowiązuje i dopóki nie podejmie Pan decyzji o przychyleniu się do propozycji banku, tak długo będzie Pan spłacać kredyt na starych zasadach.

Tomasz Waszczyński

 

Więcej o sytuacji klientów mBanku: Nabici w mBank?

 

Masz pytanie do prawnika, pisz na adres: prawnik@comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl