Jak dostać większy kredyt? Sposoby na poprawę zdolności kredytowej

2019-02-21 14:55:11

Średnia kwota kredytu hipotecznego, o który wnioskowali Polacy w styczniu 2019 r., przekroczyła barierę 260 tys. zł. To aż o 16% więcej niż przed rokiem. Pożyczamy coraz więcej, bo drożeją ceny mieszkań i koszty budowy nowych domów.

Decyzja o zakupie mieszkania lub budowie domu rzadko kiedy zapada pod wpływem nagłego impulsu. Zazwyczaj poprzedza ją długotrwały proces planowania i przygotowań. Czasu wymaga nie tylko samo dojrzenie pomysłu rodzącego się w głowie inwestora, ale i samo znalezienie odpowiedniego lokum, działki czy ekipy budowlanej. Równie dużo czasu powinno trwać przygotowanie do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, jeśli to nim będziemy się posiłkować przy zakupie wymarzonego M - szczególnie wtedy, gdy obawiamy się, że zrealizowania marzeń o własnym lokum przeszkoda będzie zbyt niska zdolność kredytowa.

Zadbaj o swoją wiarygodność finansową

Mimo że zdolność kredytowa dotyczy elementu stricte finansowego (to zdolność do spłaty zadłużenia zgodnie z warunkami zawartymi w umowie), to ważnym elementem na drodze do wydania przez bank decyzji kredytowej jest zbadanie wiarygodności finansowej klienta. Jest ona powiązana z oceną ryzyka, jakie poniesie kredytodawca, pożyczając danej osobie pieniądze. Nawet jeśli finanse wnioskującego o kredyt znajdują się na dobrym poziomie, to jeśli jego wiarygodność kredytowa jest zbyt niska, spotka się z odmową dzielenia pożyczki.

Wiarygodność kredytową budujemy poprzez terminową spłatę zobowiązań kredytowych. W niekomfortowej sytuacji pod tym względem znajdują się nie tylko osoby, które opóźniały się w przeszłości ze spłatami, ale i te, które nigdy nie zaciągały żadnych pożyczek. Są oni dla banku jedną niewiadomą. Właśnie z tego powodu warto przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego uzyskać drobną pożyczkę, np. wziąć zakupy na raty - by terminową spłatą pokazać przyszłemu kredytodawcy, że będziemy rzetelnie wywiązywać się z zobowiązań.

Pozbądź się kart kredytowych i debetów w kontach

Nawet jeśli nie korzystasz ze swojej karty kredytowej lub dopuszczalnego salda debetowego czy kredytu odnawialnego w rachunku osobistym, dostępne na nich limity obciążają twoją zdolność kredytową. Podobnie ze wszystkimi zakupami ratalnymi, nawet jeśli do spłaty pozostała ci już tylko jedna rata. Przed złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy, zamknij wszystkie zobowiązania kredytowe, które posiadasz, jeśli tylko jesteś w stanie się z nich rozliczyć.

Weź kredyt ze współkredytobiorcą

Nawet jeśli zamierzasz spłacać zobowiązanie sam, poproś o przystąpienie do umowy kredytowej inną osobę. Jej dochody zostaną przez bank uwzględnione podczas badania waszej łącznej zdolności kredytowej - w ten sposób masz szansę uzyskać kredyt nawet wówczas, gdy twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska. W większości banków współkredytobiorcy nie muszą być spokrewnieni.

Sprawdź oferty wielu banków

Odmowna decyzja kredytowa w jednym banku nie musi oznaczać, że kredytu nie otrzymasz i w drugim. Poszczególne banki w różny sposób oceniają zdolność kredytową klientów, skutkiem czego proponują różne maksymalne kwoty kredytu, dostępne dla tego samego wnioskodawcy. Jeżeli twój bank nie chce pożyczyć ci gotówki w tej wysokości, której potrzebujesz, udaj się do innej instytucji - zwiększysz swoje szanse na podwyższenie kwoty dostępnej pożyczki.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam